Będą rekompensaty dla hodowców trzody w związku z afrykańskim pomorem świń. Wsparcie jednak trafi tylko do rolników działających w strefie buforowej, utworzonej przy granicy z Białorusią.

Takie informacje przekazał w Brukseli polski minister rolnictwa. Stanisław Kalemba zapewniał dziennikarzy, że pomoc zostanie uruchomiona w najbliższym czasie. Dotyczy to posiadaczy trzody i tuczników sprzedanych po niższych cenach - wyjaśnił minister.

"Tutaj rekompensata będzie 50 procent ze środków Unii Europejskiej, 50 procent ze środków krajowych" - powiedział minister i dodał, że odpowiednie rozporządzenie unijne ukaże się w najbliższych dniach.

Stanisław Kalemba spotkał się z unijnym komisarzem do spraw rolnictwa Dacianem Cioloşem. Polski minister podkreślał, że rozmawiano również o dopłatach do przechowywania wieprzowiny w prywatnych chłodniach. Decyzje w tej kwestii jednak nie zapadły.

Strefę buforową w związku z afrykańskim pomorem świń utworzono w dziesięciu powiatach Podlasia, Lubelszczyzny i Mazowsza, położonych najbliżej granicy z Białorusią. Prawdopodobnie właśnie z Białorusi przywędrowały do Polski dwa dziki zarażone wirusem.