Minister Finansów znalazł sposób na odczarowanie polskiego deficytu

autor: Marek Chądzyński18.02.2014, 07:15; Aktualizacja: 18.02.2014, 08:46
Mateusz Szczurek

Mateusz Szczurekźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Polska ma szansę spełnić wymogi Brukseli wynikające z procedury nadmiernego deficytu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze FB:

Komentarze (18)

  • EWA(2014-02-18 07:32) Zgłoś naruszenie 00

    Ta patologiczna, nikczemna władza zrobi wszystko, żeby obłożyć podczłowieka, czyli podatnika bez przywilejów, dodatkowymi daninami, a jednocześnie UCHRONIĆ PASOŻYTÓW z rolniczej szarej strefy, czyli nadludzi, przed płaceniem podatków!!!
    Co więcej - szara strefa rolnicza ma dalsze udogodnienia za pieniądze podatników w postaci zwolnień z płacenia KRUS!!! Przecież to jest ******** pierwszej wody!!!

    Odpowiedz
  • komornik(2014-02-18 08:04) Zgłoś naruszenie 00

    najlepiej ściągnąć od oszóstuw podatkowych pieniądze i posprzedawać niepotrzebne rzeczy i polikwidować niepotrzebne fundusze ibudrzet załatany

    Odpowiedz
  • jasio86(2014-02-18 08:35) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe dlaczego nikt nie wpadnie na pomysł by wprowadzić rosnący w czasie podatek rozłożony na wiele , np na 10 lat podatek dla osób, które zechcą wyjść z szarej/czarnej strefy?? Zagwarantować im abolicję jeśli się same zgłoszą i czekać tylko jak z czasem nowe pieniążki wpadną do budżetu.

    Odpowiedz
  • iwa(2014-02-18 08:50) Zgłoś naruszenie 00

    A może zmniejszyć podatki i wtedy ludzie zaczną kupować sprzedawać,a u nas odwrotnie,okazuje się iż zus do tylko dojna krowa dla państwa na pieniądze a nie odkładanie się nam na emeryturę,może ja sama zacznę decydować gdzie odkładać i ile na moją emeryturę.To są moje pieniądze i wreszcie powinnam ja decydować a nie złodziejstwo w imęe prawo.To Państwo bezprawiem stoi,kiedy wreszcie ludzie się obudzą i przepędzą.

    Odpowiedz
  • wjw(2014-02-18 09:33) Zgłoś naruszenie 00

    A wieś jak zwykle nie do ruszenia.
    Składki to niech płacą miastowi.

    Odpowiedz
  • Przedsiębiorca(2014-02-18 09:38) Zgłoś naruszenie 00

    Może już najwyższy czas by ZUS przejął wyliczenia zasiłków chorobowych, opiekuńczych i innych świadczeń refundowanych ze składek na ubezpieczenia społeczne. Ile czasu pracodawca będzie wykonywał tą czarną robotę za nierobów z ZUS-u. Wyskoczy jeden aspekt kontrolny przez służby ZUS. Jeszcze powinni płacić przedsiębiorcy za potrącanie i rozliczanie z nimi składek. Panie Szczurek może w Panu nadzieja!

    Odpowiedz
  • josef bak(2014-02-18 09:48) Zgłoś naruszenie 00

    KNF nie od dziś wczuwa się wręcz w troski i problemy dużych banków komercyjnych działających nad Wisłą np. zezwalając im na wypłatę i transfer 100 proc. dywidendy, która w większości trafi za granicę. Mimo, że w ostatnich latach nastąpił w bankach działających w Polsce wyraźny wzrost ryzyka płynności i niedopasowania terminów. Zapadalności aktywów i wymagalności pasywów. Tylko w 2013r. banki na czysto zarobiły 15,4mld zł, a od czasu wejścia Polski do UE już ponad 100mld zł.
    Niezwykle szybko i stanowczo wystąpił polski nadzorca w obronie banków, które bez opamiętania i bez właściwej oceny ryzyka - udzielały kredytów mieszkaniowych we frankach szwajcarskich. KNF pośpieszył w tym wypadku z frontalną odsieczą dla banków, pozostając zupełnie nieczułym na argumenty tych polskich kredytobiorców, którzy postanowili domagać się przewalutowania walutowych kredytów mieszkaniowych na polskie złote. KNF wyliczył, nie do końca chyba jednak zgodnie z realiami, że banki komercyjne podobno poniosłyby z tego tytułu straty rzędu 40-50mld zł.
    Ze szczególną troską nadzorca finansowy pochylił się nad "niedolą" 3 banków, którym rzekomo groziłby, nawet upadek. W rzeczywistości bardziej prawdopodobne wydaje się, że owe banki jedynie osiągnęłyby w przypadku przewalutowania niższe zyski z tytułu udzielonych kredytów walutowych we CHF i to raczej o 5-6mld zł, a nie o 50mld zł. W związku z podjętą inicjatywą stowarzyszenia Pro Futuris KNF wręcz załamał ręce nad skalą "zagrożeń" związanych z ideą przewalutowania kredytów mieszkaniowych we CHF ostrzegają przed rzekomymi szkodami jakie z tego tytułu miałyby wyniknąć dla wzrostu gospodarczego, rynku pracy, rynku obligacji, rynku walutowego, a nawet bezrobocia. Postraszył nas z tego powodu zagrożeniem recesją, a nawet pochylił się nad ideą sprawiedliwości, choć przecież żadna z tych kwestii nie należy do ustawowych zadań i celów nadzoru ze strony KNF nad rynkiem finansowym w Polsce. Celem, bowiem działania KNF jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania rynku finansowego w Polsce, jego stabilność, bezpieczeństwo, przejrzystość, zaufanie oraz ochrona interesów uczestników tego rynku. Jako żywo o bezrobociu i recesji nie ma tu ani słowa, mimo to jednak KNF roztoczył przed opinią publiczną prawdziwą wizję apokalipsy w przypadku ewentualnego przewalutowania kredytów mieszkaniowych we FCH.

    Odpowiedz
  • Nic, tylko się utopić!(2014-02-18 09:56) Zgłoś naruszenie 00

    Pilny uczeń czarnoksiężnika Rostowskiego, speca od kreatywnej księgowości. A miotła wodę nosi, nosi, nosi ... A zaklęcie zapomniane, zapomniane ...

    Odpowiedz
  • kwakwa(2014-02-18 10:39) Zgłoś naruszenie 00

    "ściagnie" łamiac jak "zwykle" Konstytucje -aj waj i chazary na przedzie.

    Odpowiedz
  • tomasz(2014-02-18 11:04) Zgłoś naruszenie 00

    Panie minister a czemu pan nie szuka kasy w Sejmie Senacie i ministerstwach tam dopiero jest potężna kasa do wyciągnięcia i ratowania budżetu państwa no i zmniejszenia zadłużenia
    Jak się chce to można ale z własnego koryta się nie rusza no nie lepiej tych z dołu doić jak krowę bo jest dojna w kasę
    Zacznij pan od góry a zobaczysz pan ( ale góra nie pozwoli )

    Odpowiedz
  • wstyd(2014-02-18 11:29) Zgłoś naruszenie 00

    jakich mamy doradcow to widac a minister Szczurek to tylko tyle ma do zaoferowania skonczy pan tak jak Roztowski okradac ludzi firmy a politycy z naszych pieniedzy sie rozbijaja najgorszy minister idzie ta droga

    Odpowiedz
  • MPB(2014-02-18 11:38) Zgłoś naruszenie 00

    Mamy socjalistę na stanowisku które decyduje o losach państwa. Szkoda mi mojej ojczyzny...

    Odpowiedz
  • Pomysł(2014-02-18 11:44) Zgłoś naruszenie 00

    A może zamiast szukać większych wpływów do budżetu trzeba zmniejszyć wydatki budżetu państwa?

    Mam propozycję od czego zacząć: sprzedać "Ośrodek Szkoleniowy Ministerstwa Finansów" w Jastrzębiej Górze / Władysławowie, który jest najzwyczajnym hotelem dla urzędników MF utrzymywanym z naszych podatków. To będzie oszczędność kilkanastu milionów PLN rocznie na jego utrzymanie.

    Zawsze coś na początek.

    Odpowiedz
  • janr12(2014-02-18 14:38) Zgłoś naruszenie 00

    Tak będą doić wszystkich , aż zostanie tutaj tylko TUSK i jego klika!!! Czekamy na zniesienie wiz do USA -ciekawe ilu z nas wyjedzie?!!

    Odpowiedz
  • ryl(2014-02-18 17:51) Zgłoś naruszenie 00

    Minister Finansów- jak tam Kodeks podatkowy, którego nie pozwolą nawet opracować, czyli " CAŁY BAŁACH CAŁĄ DOBĘ " LUB "WSTAJESZ I REKLAMA" z waszej ulubionej stacji telewizyjnej

    Odpowiedz
  • gad(2014-02-18 22:27) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Ministrze! Nawet na tym portalu można zobaczyć reklamy, których zresztą mnóstwo w internecie, pod hasłami: "Dam koszty!", albo "Sprzedam faktury!" Mam nadzieję, że Pan już ma sposób na to, żeby ten proceder ukrócić...

    Odpowiedz
  • hanut(2014-02-18 23:38) Zgłoś naruszenie 00

    A może władza zaczęłaby oszczędzać? Na początek zawieszamy dodatki do pensji, limitujemy wyjazdy samochodami służbowymi, korzystanie z funduszy reprez., telefonów itd.

    Odpowiedz
  • GO-leasing(2014-02-19 11:19) Zgłoś naruszenie 00

    Wszystkie pomysły opierają się na tym, by pozyskać pieniądze od przedsiębiorców - obywateli. Podejrzewamy, że to wywoła duże zamieszanie.

    Odpowiedz