3 i 4 marca w Toruniu odbędzie się XXI Forum Gospodarcze. O samej imprezie, współpracy międzynarodowej, potencjale województwa Kujawsko – Pomorskiego, o rolnictwie, energetyce a nawet współczesnych kobietach opowiada Magdalenie i Marcie Wróbel współorganizator Forum, Jacek Janiszewski – polityk, minister rolnictwa w rządzie Jerzego Buzka i Hanny Suchockiej, poseł na Sejm III kadencji.

Panie Ministrze, Forum Gospodarcze w Toruniu to jedno z największych kongresów ekonomiczno-gospodarczych w Polsce. Obejmie ono najważniejsze wyzwania stojące zarówno przed polską, europejską jak i światową gospodarką w kontekście kryzysu ekonomicznego oraz procesów integracji i globalizacji. Jaka będzie tematyka kongresu w tym roku?

Przede wszystkim będziemy myśleć o szansie i możliwościach rozwoju mikro, małej i średniej przedsiębiorczości. Wszyscy w Europie zapomnieli, że tam właśnie są trwałe miejsca pracy i możliwości uzupełnienia przychodów gmin. Cóż z tego, że będziemy mieli piękne miejscowości za pieniądze Unii jeśli nie będzie w nich miejsc pracy i podatków?

Jaki jest główny cel tegorocznego Forum?

Przybliżenie spraw międzynarodowych, które maja duży wpływ na Polskę i Europę. Zatem przyjazd gości z Afryki, obu Ameryk i Azji, może po raz kolejny spowodować zbliżenie polityki i biznesu ważnego dla naszego kraju, województwa a nawet poszczególnych gmin.

Będzie coś wyjątkowego z okazji kolejnej rocznicy wejścia Polski do UE? Specjalni goście?

Mamy potwierdzenia przybycia kilku premierów, którzy uczestniczyli w procesie integracji, a także wprowadzali reformy samorządowe. Poza tym mówić będziemy o wejściu do NATO, o 10 latach Wspólnej Polityce Rolnej i o 600 latach współpracy z Turcją. Wielu wspaniałych gości będzie mówiło o ważnych momentach, które miały miejsce w Polsce…

Jacy jeszcze goście ze świata polityki i biznesu pojawią się w tym roku w Toruniu?

Jest ich tak wielu, że trudno wszystkich wymienić. Z polityków: kilku ministrów na rożnych szczeblach, z obecnego rządu np. minister sprawiedliwości Marek Biernacki, wielu byłych istotnych osobowości związanych z reformami jak choćby Jerzy Buzek, Leszek Miler, Józef Oleksy, Michał Boni, Jerzy Stępień. Poza tym wielu znanych polityków i biznesmenów z Polski i całego świata.

Czyżby Forum Gospodarcze w Toruniu swoim zasięgiem i rozmachem chciało przebić Forum w Krynicy?

Raczej chcemy być jego uzupełnieniem. Ale z pewnością chcemy promować nasze województwo Kujawsko-Pomorskie oraz pięć naszych miast: Grudziądz, Toruń, Włocławek, Bydgoszcz i Inowrocław, jako wspaniałe miejsce do inwestowania i rozwojową milionową metropolie, którą trzeba pokazać światu.

Jakie są atuty tych miast? Dlaczego warto zwrócić uwagę na ten region?

Region to 3, 5 miliona mieszkańców z bardzo dobrym wykształceniem, także technicznym. Autostrada, lotnisko, wielu studentów i wykwalifikowanych pracowników… To duży potencjał!

Jakie nowości chcecie zaproponować uczestnikom tegorocznego XXI Forum? Nowa lokalizacja, ogromny nacisk na tematykę społeczną, panele otwarte dla wszystkich i co jeszcze?

Będzie bardzo wiele niespodzianek, które trzeba usłyszeć, zobaczyć i w nich uczestniczyć. Szczegóły na bieżąco będziemy uchylać na stronie www.forumgospodarcze.pl, ale jednak najlepiej jest wypisać kartę zgłoszeniową i nas odwiedzić... Zapraszamy.

Przeglądając program Forum można zauważyć, że tematyka tegorocznego kongresu będzie bardzo rozbudowana. Jak pan myśli, który z tegorocznych tematów będzie cieszył się największy zainteresowaniem gości?

Tego nigdy wcześniej nie wiadomo. Są filary na Forum takie jak gospodarka, bankowość, zdrowie, rolnictwo, energetyka, sprawy społeczne... Mam wrażenie, że każdy, kto przyjedzie znajdzie coś dla siebie.

Ważną częścią podczas debat będą panele związane z rolnictwem. Myśli Pan, że ten sektor naszej gospodarki w kolejnych latach będzie się rozwijał czy raczej będzie podupadał?

Będzie się rozwijał i to bardzo. Już, jeśli chodzi o eksport, rolnictwo stało się jedna z głównych branż. Co prawda rolników będzie coraz mniej, jednak będą posiadać coraz większy areał i będą coraz bardziej wydajni. Już teraz przetwórstwo i handel staje się przykładem dla wielu państw, które jaszcze nie tak dawno nas pod tym względem przewyższały.

Będą więc nowoczesne, zmechanizowane i wielkopowierzchniowe gospodarstwa rolne, czyli mniej ludzi znajdzie zatrudnienie na wsi. Gdzie oni znajdą zatrudnienie?

Nie zgadzam się. Będą gospodarstwa towarowe, a to nie oznacza zawsze wielkich obszarów Poza tym właśnie, dlatego będziemy mówić o mikro i małych aktywnościach gospodarczych, które mogą umieścić swoją aktywność na wsi także wśród rolników. Dla mnie zawsze najważniejszym celem było połączenie sytuacji gdzie na wsi mieszka mniej rolników, ale więcej ludzi.

Istotnym tematem będzie też energetyka. Jak Pan myśli czy odnawialne źródła energii mają szansę zastąpić te tradycyjne, takie jak energia węglowa, gaz?

W energetyce najważniejsza jest: jakość, rodzaj i dywersyfikacja. Wszystko, zatem musi być przemyślane, omówione, bo energetyczne bezpieczeństwo kraju jest jednym z najważniejszych wyzwań wszystkich rządów i nie może podlegać grom politycznym.

A co z tak ważnym tematem jakim jest gaz łupkowy? Czy stanie się przyszłością Polski? O nim również porozmawiacie w Toruniu.

Dopiero po jakimś czasie zobaczymy, jaka ilość odwiertów zostanie wykonana. Jednak sama możliwość jego wykorzystania z pewnością dobrze wpływa na nasze negocjacje cenowe z Rosją w sprawie gazu i z pewnością jest także kolejnym elementem uspakajania rynku i dywersyfikacji dostaw w przyszłości.

Zaproszenie gości z zagranicy to kontynuacja konferencji poświęconej eksportowi, którą po raz kolejny zorganizowaliście w zeszłym roku w Bydgoszczy?

Tak, to prawda. Chcemy by tematy poruszane w Bydgoszczy były podsumowywane w Toruniu i odwrotnie. Za kilka lat będą to bardzo potrzebne i ważne wydarzenia społeczno-gospodarcze w naszym województwie. W Toruniu, jako części Polski na arenie świata, a w Bydgoszczy, jako Pomorza, geograficznej części Europy.

Zarówno na Forum jak i w czasie konferencji w Bydgoszczy pojawił się termin Europomeranii. Proszę powiedzieć coś o tym projekcie…

To właśnie nawiązanie do mojej poprzedniej wypowiedzi. Pomorze w Europie nie ma granic. Jest na terenie Niemiec, Polski i Rosji. Zatem rozmawiając o Pomorzu i jego wspólnych sprawach, nie można ograniczać się wyłącznie do terytorium Polski. Stąd właśnie konferencje organizowane w Bydgoszczy z czasem będą dotyczyły tych trzech krajów w wymiarze regionalnym - bez granic.

Znów rozmawiać będziecie o roli kobiet w społeczeństwie, o zdrowiu. Dlaczego aż tyle tematów społecznych pojawia się w czasie Forum Gospodarczego?

Bo według mnie są niezwykle ważne nie tylko społecznie. Zdrowie dotyczy nas wszystkich, bez względu na płeć i trzeba coraz więcej czasu temu zagadnieniu poświecić. Rola kobiety we współczesnym świecie się zmienia, więc my - mężczyźni, także musimy zdawać sobie z tego sprawę i dostosowywać się do nowego modelu rodziny. Chcemy pokazywać kobiety, które nie są wrogie mężczyznom, a świetnie łączą role matki, żony i szefa (i to nie tylko w pracy).

Magda i Marta Wróbel