statystyki

Pocztowa wojna polska: Zobacz, na czym naprawdę polega konflikt PGP z Pocztą Polską

autor: Piotr Dziubak24.01.2014, 07:34; Aktualizacja: 27.01.2014, 10:01
poczta-listy

Informacji o Polskiej Grupie Pocztowej jest niewiele. Wiadomo, że powstała w 2006 r., a jej właścicielem jest spółka inwestycyjna Badenhop Holdings Limited. Prezes PGP Leszek Żebrowski pytany o nią nabiera wody w usta.źródło: ShutterStock

O Polskiej Grupie Pocztowej zrobiło się głośno, gdy w listopadzie ubiegłego roku wygrała przetarg na dostarczanie sądowych przesyłek. Tym samym sprzątnęła sprzed nosa Poczcie Polskiej kontrakt wart 0,5 mld zł

Informacji o Polskiej Grupie Pocztowej jest niewiele. Wiadomo, że powstała w 2006 r., a jej właścicielem jest spółka inwestycyjna Badenhop Holdings Limited. Prezes PGP Leszek Żebrowski pytany o nią nabiera wody w usta. – Naszym jedynym właścicielem i akcjonariuszem jest spółka zarejestrowana na Cyprze – powtarza. Ale, dopytuję się, jako prezes zarządu zna pan osobiście akcjonariuszy? – Nie. Współpracuję jedynie z radą nadzorczą – ucina.


Pozostało 94% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (30)

 • Ficja albo pralnia ....(2014-01-24 15:15) Zgłoś naruszenie 10

  Przecież te wszystkie spółki zarejestrowane na Cyprze, to fikcja albo pralnie pieniędzy, innych nie ma ... Prezes nie zna akcjonariuszy ...

  Odpowiedz
 • samadhi(2014-01-26 14:47) Zgłoś naruszenie 10

  Do 19
  Baba w sklepie z mięsem, która brudnymi łapskami sprawdza mój dowód i oddaje przesyłkę nie dodaje powagi sądowi. Ale może kpijmy sobie z tego na całego. Sądy już od dawna nie cieszą się społecznym uznaniem. Sądy same dołują się niesprawiedliwymi wyrokami, to je dobijmy żenującym systemem doręczeń.
  Jaką powagę będzie mieć pismo urzędowe wręczane w szalecie miejskim albo kiosku?

  Odpowiedz
 • ktoś był przekupiony czy zwyczajnie głupi?(2014-01-26 14:27) Zgłoś naruszenie 10

  To może ja też sprzątnę jakiś przetarg. Skoro decydujący o wygranej oddają wygraną firmom, które nie mają zaplecza ani możliwości wykonania zamawianych usług - to ja właśnie spełniam te warunki.

  Odpowiedz
 • ~Jeż(2014-01-24 15:22) Zgłoś naruszenie 00

  Firma, która będzie płaciła podatki na Cyprze wygrywa przetarg. Może CBA zajmie się tym przetargiem już teraz zanim będzie za późno. A może Poczta Polska złożyła taką ofertę aby wygrała PGP?

  Odpowiedz
 • dk+(2014-02-21 04:14) Zgłoś naruszenie 00

  Co z tego, że w Niemczech. W Polsce są filie w supermarketach - takie boksy, albo małe salki (typu butik) - i też jest OK, ale doręczeń nie prowadzą. A Polska nadal prowadzi IDIOTYCZNĄ politykę ekonomiczno-społeczną, czyli:
  - jest właścicielem PP z infrastrukturą i kadrą - i o te ZASOBY nie dba, ani o majątek, ani o LUDZI;
  - szukanie "oszczędności" za wszelką cenę (już przerabialiśmy) i tam, gdzie ludzie coś ROBIĄ (produkcja, usługi), a nie tylko urzędują - to BZDURA; oszczędności należy szukać w POPRAWIE ORGANIZACJI PRACY;
  - PP nie może "zmniejszać kosztów" podobnymi metodami, jak InPost, bo jest PAŃSTWOWA = wpłaca 100% podatku, ZUSu i in. DANIN i świadczeń, a ZYSK idzie do WŁAŚCICIELA - czyli Skarbu Państwa. CAŁY!!!
  - PP MUSI pracować w ustalonym czasie, InPost i jego 'partnerzy' NIE!!
  - "oszczędności" sądownictwa nawet w teorii nie zwiększą dochodów budżetu RP, a TYLKO SPOWODUJĄ STRATY - czyli:
  >zwolnienia na PP =wzrost bezrobocia =spadek wpłat do ZUS i US,
  >straty z powodu dezorganizacji pracy sądów (+ możliwe odszkodowania),
  >spadek siły nabywczej = spadek sprzedaży = spadek produkcji + skutki;
  >pogłębienie dysproporcji dochodowych grup społecznych;
  >spadek "notowań władzy" = wzrost opozycji = radykalizacja nastrojów;
  >wzrost determinacji społeczeństwa =>...=> UKRAINA !!!
  Amerykanie mawiają:MĄDRY za centa, ale GŁUPI ZA DOLARA !!!
  I to jest dokładne ZASTOSOWANIE tego powiedzenia...

  Odpowiedz
 • thor 39(2014-01-26 20:05) Zgłoś naruszenie 00

  Ja naprawdę podziwiam tych co jeszcze wierzą że tutaj może być normalnie.Mam 44 lata i cieszę się że mam okazje stąd sp...ć.NA ZAWSZE!

  Odpowiedz
 • a gdzie ochrona danych osobowych(2014-01-26 14:58) Zgłoś naruszenie 00

  Temida w polskim wydaniu przedstawiana jest jako ślepa. Choć jak ślepy może sądzić? Gorzej, że wygląd na to, że polska Temida jest jeszcze głupia. Oddaje jedną z najważnieszych czynności procesowych - czyli doręczenie w ręce firmy, która nie ma ani doświadczenia ani zaplecza aby takie usługi na normalnym urzędowym poziomie świadczyć. Jak można było wybrać taką firmę, która w ofercie pisze - że nie ma ani zaplecza, ani doświadczenia, ale jak wygra to się zobaczy. Czy to beziteresowna głupota, czy może sprawą powinno się zająć CBA?

  p.s. W jaki sposób będzie się zabezpieczać dane osobowe i to wrazliwe. Dajny na to w sprawie o rentę, dane o chorobie człowieka będą leżeć w kiosku, albo u fryzjera. W urzędzie trzeba mieć szafy, śluzy, a tu państwo ma w d up ie ochronę danych osobowych.

  Odpowiedz
 • mckeon111(2014-01-24 20:43) Zgłoś naruszenie 00

  odp UW i zaniepokojony
  Pani w kiosku i Pani na w okienku placówki Poczty Polskiej S.A. obowiązuję te same przepisy co do ochrony danych osobowych i legitymowania. Zasada jest prosta - niezależnie od tego kto aktualnie obsługuje przesyłki polecone, jak chcesz je odebrać to trzeba się wylegitymować dowodem osobistym albo inny m dokumentem potwierdzającym tożsamość. Wiele osób błędnie uważa, że Poczta Polska S.A. podlega pod jakieś inne przepisy - prawo pocztowe odnosi się nie tylko do Poczty Polskiej S.A. tylko wszystkich podmiotów działających na rynku pocztowym.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • zwykły obywatel(2014-01-24 20:38) Zgłoś naruszenie 00

  Podobno ktoś na tym przetargu zarobił 80 mil. Kto? Bo do mnie, obywatela z takich "oszczędności" nigdy nic nie trafia.
  Poza tym w sądach wnosi się opłatę korespondencyjną.
  Teraz listy, decydujące często o losie ludzkim "roznoszą" przypadkowi z łapanek, bez umowy. A raczej wrzucają tylko awizo.
  Straty społeczne będą niewymierne.
  Sądy już informują o spadaniu spraw z wokand. A pensje pobierają.
  Doprawdy, doskonały pomysł na "oszczędności"!

  Odpowiedz
 • mały(2014-01-24 20:58) Zgłoś naruszenie 00

  Niech rozwiążą tą umowę - Panie Ministrze Biernacki tnij wstydu oszczędź

  Odpowiedz
 • jan(2014-01-24 19:55) Zgłoś naruszenie 00

  Poczekajmy na rozpatrzenie skargi Poczty Polskiej. Sąd Okręgowy w Krakowie ma na to miesiąc, który to termin upłynie w lutym i jeśli Poczta wygra w sądzie, to zamawiający, czyli Centrum Zakupów dla Sądownictwa będzie musiał dokonać ponownego wyboru, czyli wybierze Pocztę Polską, a PGP nie będzie miała już żadnego środka odwoławczego, bo skarga kasacyjna tu przysługuje tylko Prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych. Wtedy umowa z PGP może być uznana za podpisaną z naruszeniem przepisów Prawa zamówień publicznych i unieważniona. A chodzi głównie o to, czy PGP spełniła warunki udziału w postępowaniu, to znaczy (trochę upraszczając), czy te słynne już kioski ruchu można uznać za placówkę pocztową. Jeśli natomiast sąd skargę oddali to Poczta nie będzie mogła już nic zrobić, ale jeśli PGP nie będzie się wywiązywać z umowy i np. rzeczywiście sprawy będą "spadać z wokandy", to też może dojść do odstąpienia od umowy na mocy Kc. A poza tym to jak nie bylibyśmy w Unii, to moglibyśmy sobie po swojemu zarządzić, że pisma sądowe, czy w ogóle urzędowe może obsługiwać tylko pocztowy operator wyznaczony, ale jesteśmy w Unii i musimy przestrzegać unijnego prawa o zamówieniach publicznych, czyli miedzy innymi dopuścić wolną konkurencję na rynku pocztowym także dla "Cypryjczyków".

  Odpowiedz
 • xenomorph(2014-01-24 17:28) Zgłoś naruszenie 00

  No to rządów mafijnych ciąg dalszy. Ciekawe jak i kiedy skończy się w ten sposób krótka historia naszego (nie)podległego państwa. Bo to co się dzieje teraz to chyba niektórym w najstraszniejszych koszmarach się nie śniło. No i jeszcze ta ich "optymalizacja" podatkowa. Toż to czysty skandal jest.

  Odpowiedz
 • alice(2014-01-24 19:32) Zgłoś naruszenie 00

  dlaczego poczta nie mogla przesylek, powtornie awizowanych przekazaywac na swoje placowki calodobowe, zeby pracujacy czlowiek mogl spokojnie je odebrac

  Odpowiedz
 • re(2014-01-25 18:12) Zgłoś naruszenie 00

  jeszcze przyjdom na kolanach do poczty polskiej

  Odpowiedz
 • ciekawe punkty odbioru.....(2014-01-24 09:14) Zgłoś naruszenie 00

  Za jazdę po pijaku - w Monopolowym

  Za przestępstwa o podłożu seksualnym - Sexshopie

  Śmiesznie ale za to innowacyjnie

  Odpowiedz
 • anka(2014-01-24 08:51) Zgłoś naruszenie 00

  Demokratyczne państwo prawa(kolesi) hi hi hi.PORAŻKA.

  Odpowiedz
 • Janusz(2014-01-25 16:13) Zgłoś naruszenie 00

  kolejne rządy rozbudowały administracje, która coraz więcej kosztuje a z drugiej strony głupole z rządu dopuszczają do tego, aby w Polsce istniały firmy, które korzystają z polskiej infrastruktury, z polskich urzędów, z całego systemu bezpieczeństwa a podatki odprowadzają do innego państwa, a do tego trzeba będzie drukować pieniądze dla ZUS na emerytury bo ze śmieciowych umów danina na ZUS będzie bardzo malutka. Jeszcze płyną unijne dotacje, ale nie długo się skończą i zostaniemy z ręką w nocniku. Kto to później utrzyma z tą całą infrastrukturą i rozbudowaną biurokracją rządową, samorządową, przy wzroście liczby emerytów wymagających leczenia. Po 2020 jak się skończą unijne dotacje będzie jak w Rumunii za Ceausescu. Będziemy koczować bez prądu.

  Odpowiedz
 • nairam(2014-01-24 13:45) Zgłoś naruszenie 00

  Uważam, że spółki zarejestrowane w rajach podatkowych (np. na Cyprze) nie powinne wogóle być dopuszczane do przetargu, to co się stało to jest porażka rządu i ministra finansów. Kolesie wyprowadzają z kraju podatki potrzebne Polsce jak nigdy! To tylko mali mają płacić podatki?

  Odpowiedz
 • ŚLIMAK(2014-01-24 13:08) Zgłoś naruszenie 00

  TYLKO PGRATULOWAĆ CZUJNOSCI MSW W RP

  Odpowiedz
 • Michał(2014-01-24 11:29) Zgłoś naruszenie 00

  Panie Gowin iles pan wziął prowizji?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane