Minister rolnictwa obiecuje grube miliardy na polską wieś i odpiera ataki opozycji. Szef Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zarzucił ludowcom, że zdradzili interesy wsi, zgadzając się między innymi na mniejsze dotacje dla rolników.

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba podkreśla, że w nowej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020 na polską wieś trafi rekordowe 42,4 miliarda euro.

"To sukces negocjacyjny dla polskiej wsi i rolnictwa. Takiego budżetu w następnej perspektywie już nie będzie. To wielkie osiągnięcie wypracowane przez całe lata" - podkreśla minister.

Szef resortu rolnictwa dodaje, że nie ma żalu do prezesa PiS za krytyczne słowa. Zdaniem Stanisława Kalemby, Jarosław Kaczyński jest wprowadzany w tej sprawie w błąd przez współpracowników, w tym byłych członków PSL.

"Na miejscu pana Kaczyńskiego mniej bym ich słuchał. Już raz obiecali, że założą PSL Piast i nie założyli, oszukali. Dziś stają się nadgorliwi w staraniach o miejsca na listach do europarlamentu. To duży brak klasy politycznej" - ocena Stanisław Kalemba.

W sumie w latach 2014-2020 na polską wieś ma trafić ponad 42 miliardy euro. Prawie dwadzieścia cztery miliardy euro przeznaczone zostaną na płatności bezpośrednie, trzynaście i pół miliarda euro na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich i ponad pięć miliardów euro na politykę spójności. Średni poziom dopłat bezpośrednich ma wynieść średnio 240 euro na hektar.