Drukowanie pieniędzy przez banki centralne, kryzys finansowy w USA i na Cyprze - to tylko niektóre z ważnych ekonomicznych wydarzeń kończącego się roku.

Analityk finansowy ING TFI Paweł Cymcyk przypomina, że w światowej gospodarce działo się sporo. Na pierwszym planie pozostawały banki centralne, które wspierały gospodarki, drukując pieniądze. Tak robiły między innymi banki Stanów Zjednoczonych, strefy euro, Japonii i Szwajcarii. Zapamiętaliśmy też bankructwo Cypru, gdzie znacjonalizowano część oszczędności zdeponowanych w bankach, a także problemy USA, gdzie pracę zawiesił rząd federalny.

Ciekawych wydarzeń nie zabrakło także w Polsce. Warto przypomnieć odbicie gospodarki od dna, po słabej pierwszej połowie roku, nowelizację budżetu oraz zmiany w systemie emerytalnym, które sprawią, że z Otwartych Funduszy Emerytalnych do ZUSu trafi ponad 120 miliardów złotych.

Ekspert przypomina, że stopy procentowe spadły do poziomu 2,5 procent - najniższego w Polsce po 1989 roku. Dzięki temu ulgę odczuły osoby spłacające kredyty w polskiej walucie.