Hiszpania zaczyna być chwalona. Moody’s podniósł ocenę kraju z negatywnej na stabilną, a Christine Lagarde - dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego pogratulowała rządowi Mariano Rajoya dobrze przeprowadzonej reformy systemu bankowego.

Moody’s nie podniósł stopnia oceny Hiszpanii i kraj wciąż jest na niskim Baa3, jednak po prawie dwóch latach zmienił jej perspektywę z negatywnej na stabilną. Zdaniem agencji ratingowej, Hiszpania ma szanse spełnić wymogi dotyczące wielkości deficytu. Ponadto - podkreśla agencja - rośnie eksport i dobrze działają banki, choć wciąż nie dają kredytów.

Przeprowadzona w Hiszpanii reforma systemu bankowego została też pochwalona przez MFW, który określił ją jako „solidną i wzmacniającą europejski system bankowy”. MFW przypomina, że Hiszpania wyszła z recesji, i przewiduje, że w 2014 roku wzrost gospodarczy kraju wyniesie 0,6 proc. PKB.

Rząd Mariano Rajoya zapowiada na przyszły rok nie tylko wzrost gospodarczy, ale też tworzenie nowych miejsc pracy. Poziom bezrobocia wciąż przekracza 26 procent.