Szczurek: Należy uszczelnić system podatkowy i ułatwić życie firmom. Nowa ordynacja w ciągu dwóch lat

autor: Łukasz Wilkowicz25.11.2013, 07:10; Aktualizacja: 25.11.2013, 09:10
Mateusz Szczurek  - fot. Wojciech Górski

Mateusz Szczurek, kandydat na ministra finansówźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojciech Górski

Wchodząc do strefy euro, musimy zagwarantować sobie pewną swobodę, jeśli chodzi o politykę regulacyjną w odniesieniu do sektora finansowego, która mogłaby łagodzić zbyt szybki wzrost kredytu - mówi w rozmowie z "DGP" nowy minister finansów Mateusz Szczurek.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (27)

  • Politykier(2014-02-07 10:54) Zgłoś naruszenie 00

    Aż 45 proc. PKB pochłaniane jest przez instytucje państwowe i przez nadmiernie rozrośnięte urzędy skarbowe.
    Dzisiaj mamy 21 rodzajów przychodu, 35 zwolnień, 80 stron tekstu ustawy, który w ciągu ostatnich lat zmieniała się 145 razy.
    W Polsce są 482 akty prawne, które nakładają na spółki różne obowiązki informacyjne. Według wyliczeń firmy Delloite, rocznie kosztuje to firmy 77,6 mld zł, czyli 6,1 proc. PKB. Pochłaniają również setki milionów godzin pracy pracowników.
    Centrum A. Smitha już dawno proponuje:
    Podatek obrotowy byłby banalnie prosty i wynosiłby jedna setną każdej faktury netto. Tu nie ma co liczyć. Zamiast księgowych wystarczyłby kalkulator. Niepotrzebna byłaby również kontrola aparatu skarbowego, a firmy nie musiałyby bać się tego, że zarabiają . Takie rozwiązanie wyeliminowałoby również „lewe faktury”, dzięki którym przedsiębiorcy tworzą koszty. W 2011 r. wpływy z podatku CIT w całym kraju wyniosły 25 mld zł. Obroty firm sięgnęły 2,95 bln zł. Realne opodatkowanie wyniosło więc jedynie 0,84 proc. obrotu.
    Osoby prawne płaciłyby: 25% od funduszu wynagrodzeń, 1% od wartości sprzedaży, 2,4% rocznie od kapitałów własnych, 20% VAT od wartości sprzedaży bez względu na przedmiot sprzedaży i akcyzę na zasadach ogólnych.
    KONIEC! Nie ma PIT, nie ma CIT, nie ma składek „na ZUS”.
    Proste? Łatwo zrozumieć?:)

    Odpowiedz
  • Kiedyś mówił UPROŚCIĆ(2013-11-29 10:28) Zgłoś naruszenie 00

    Teraz mówi USZCZELNIĆ...

    Punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia.

    Odpowiedz
  • Do roboty natychmiast !!!(2013-11-27 23:24) Zgłoś naruszenie 00

    "W sobotę mówił pan o napisaniu od nowa ordynacji podatkowej. Kiedy do tego może dojść?
    Moim zdaniem to jest do zrobienia w ciągu dwóch lat, czyli do końca kadencji parlamentu".
    Do roboty natychmiast !!! Do tego czasu uczciwie płacące podatki polskie firmy już niestety padną. Banda rządzących dba przede wszystkim o swój interes. Szara strefa kwitnie (;

    Odpowiedz
  • Conrad von Kischke(2013-11-27 18:35) Zgłoś naruszenie 00

    Należy, powinno się, trzeba, musi się... od 966 r. niezmiennie...

    Odpowiedz
  • major(2013-11-27 15:00) Zgłoś naruszenie 10

    Nawet w pacjenci szpitala psychiatrycznego Tworkach stukają się w głowę jak słyszą Tuska i jego obiecanki.

    Odpowiedz
  • wjw(2013-11-26 09:58) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli rozważania typu:
    lepiej być młodym, zdrowym i bogatym niż starym. chorym i biednym.

    Odpowiedz
  • sn(2013-11-26 07:37) Zgłoś naruszenie 00

    Środki finansowe UE to tylko część sprawy, do tego są potrzebne własne wkłady ok.40-50%. Może to zapewnić tylko wzrost produkcji stymulowanej przez RP. Jasne, ułatwiające przepisy CIT,VAT,PDOF, PDOP , polityka prorozwojową przemysłowa,rolna dla firm krajowych inwestujących szczególnie małych i średnich .Ulgi korzystne inwestujące nie tylko dla firm zagranicznych ,które manewrując podatkami ,zyskami nie płacą latami podatków np.HM zatrudniają po 700 osób,wyprowadzają zyski za granicę np Cypr.Produkcja dodana, dynamika wzrostu,zyski dla firm, z tego będą dochody dla RP,SP środki na cele społeczne. Handel sam to za mało, bo już przejechaliśmy się na tranzycie handlowym (Wschód -Zachód do Rosji) oni sami handlują bez nas. Zmniejszenie dywidendy (KSH ,CIT ) eksportowanej za granicę często ponad normy dopuszczające w kraju (PKO SA,UC), mają przede wszystkim oni inwestować zyski w naszym kraju , tak należy ustawić prawo. Duże firmy rolnicze ponad np.50 ha często przemysłowo- rolnicze , powinny normalnie płacić podatki, ZUS itp. Skoro Pan minister jest analitykiem to myślę ,że te sugestie wykorzysta, dla poprawy marazmu jaki jest teraz i dryfowania ,gdzie US wydając interpretacje, sądy wydając rozbieżne w tych samych sprawach wyroki, się gubią,często SN ,NSA muszą poprawiać. To świadczy ile jest pracy do zrobienia, jaki jest bałagan. Czekamy na nowe racjonalne spojrzenie w sprawie, bo tak dalej ciągnąć nie można, bo deficyt SP przekroczy grubo bln zł,aż w końcu wszystko może runąć (Cypr, Grecja nawet USA było zagrożone ,nie wiadomo jaki będzie finisz ?), banki padną jak klienci ruszą po odbiór kasy w popłochu . Liczymy na szybkie działanie Pana !!!

    Odpowiedz
  • sn(2013-11-26 07:20) Zgłoś naruszenie 00

    Środki finansowe to tylko część sprawy, do tego są potrzebne własne wkłady ok.40-50%. Może to zapewnić tylko wzrost produkcji stymulowanej przez RP. Jasne, ułatwiające przepisy CIT,VAT,PDOF, PDOP , polityka prorozwojową przemysłową,rolną dla firm krajowych inwestujących szczególnie małych i średnich .Ulgi korzystne inwestujące nie tylko dla firm zagranicznych ,które manewrując podatkami ,zyskami nie płacą latami podatków np.HM zatrudniają po 700 osób,wyprowadzają zyski za granicę np Cypr.Produkcja dodana, dynamika wzrostu,zyski dla firm, z tego będą dochody dla RP,SP środki na cele społeczne. Handel sam to za mało, bo już przejechaliśmy się na tranzycie handlowym (Wschód -Zachód do Rosji) oni sami handlują bez nas. Zmniejszenie dywidendy eksportowanej za granicę często ponad normy dopuszczające w kraju (PKO SA,UC), mają przede wszystkim oni inwestować zyski w naszym kraju , tak należy ustawić prawo. Duże firmy rolnicze ponad np.50 ha często przemysłowo- rolnicze , powinny normalnie płacić podatki, ZUS itp. Skoro Pan minister jest analitykiem to myślę ,że te sugestie wykorzysta, dla poprawy marazmu jaki jest teraz i dryfowania ,gdzie US wydając interpretacje, sądy wydając rozbieżne w tych samych sprawach wyroki, się gubią,często SN ,NSA muszą poprawiać. To świadczy ile jest pracy do zrobienia, jaki jest bałagan. Czekamy na nowe racjonalne spojrzenie w sprawie, bo tak dalej ciągnąć nie można, bo deficyt SP przekroczy grubo bln zł,aż w końcu wszystko może runąć (Cypr, Grecja nawet USA było zagrożone ,nie wiadomo jaki będzie finisz ?), banki padną jak klienci ruszą po odbiór kasy w popłochu . Liczymy szybkie działanie Pana !!!

    Odpowiedz
  • jerzy7731(2013-11-26 05:30) Zgłoś naruszenie 00

    ZUS obecnie świruje bo nie ma kasy i szuka oszczędności na hama!?

    A dlaczego ZUS nie ma obecnie pieniędzy to:

    Pieniądze ZUS'u ( nasze renty i emerytury ).

    Prawdziwa historia ZUS/u!?

    1. Pierwszy napad na piniądze ZUS/u dokonał mazowiecki balcerowicz ( walesa ).

    Zrealizowali to oni poprzez niedoszacowasnie rent i emerytur pod płaszczykiem walki
    z hiperinflacją jaruzelskiego:

    a. ( np. zabrano bezpłatną służbę zdrowia i leki i kazano
    za nie płacić = podatek NFZ ( nie rewalyzowano tego faktu, zabrano przywileje:
    np. dotowany węgiel i kazano za niego płacić ( nie rewalyzowano tego faktu ),
    niedoszacowano odsetki hiperinflacyjne, etc.!?

    b. wprowadzono niesprawiedliwy społecznie system poboru podatku ZUS ( NFZ )
    tzn.: przyznano tzw. przedsiębiorcom ulgę w tym podatku polegającą na tym,
    że ta grupa spoleczna płaci do dzisiaj podatek ZUS ( NFZ ) naliczany od
    najniższego wynagrodzenia a nie faktycznych dochodów, etc.
    ( to w zasadzie przy płaszczyku prywatyzacji stało się praktycznie mechanizmem
    wydania za darmo post ubolom komunistycznym rodem z kgb całego majątku państwowego )

    2. Drugi napad na ZUS dokonała suchocka ( kwaśniewski ).

    Wprowadziłą i utrwaliła komunistyczny uznaniowy niedoszacowany ( 1 ) system naliczania
    rent i emerytór poprzez wprowadzenie przepisów naliczania obowiązujący do dzisiaj.

    3. Trzeci napad na ZUS dokonał buzek i balcerowicz ( kwaśniewski ).

    Wprowadzili oni zabójczą ideę OFE gdy okazało się, że dochody ZUS,u o ok. 50% przewyższają
    wydatki a kondycja gospodarki jest fatalna. ( rozbójniczo zagospodarowano te 50% nadwyżki
    dochodów ZUS'u w OFE co utrwaliło wschodni model zaniżonych o ok. połowę wynagrodzeń i
    doprowadziło krajowy system ekonomiczno społeczny: pensji, renty, emeryutry - do III świata ).

    4. Czwarty napad na ZUS dokonali rostowski i tusk ( komorowski ).

    a. Kiedy wprowadzono ustawę tzw. +67 lat pracy.

    b. Postanowili oni zlikwidować OFE i przekazać ich majątek ( ok. 3,3 bln PLN )
    do ZUS'u i nie wykupywać polskich obligacji skarbowych nagromadzonych przez OFE.

    Ażeby uzdrowić krajową gospodarkę ( między ludzkie relacje społeczno ekonomiczne ) należy obecnie bezwzględnie cofnąć efekty napadów na ZUS!?

    Jest to obecnie niezbędnie wymagalne!?

    Odpowiedz
  • jerzy7731(2013-11-26 05:26) Zgłoś naruszenie 00

    Ażeby uzdrowić polską gospodarkę należy uczynić ją zdrową - czyli:!?

    - zredukować poziom bezrobocia: ( faktyczne: ok. 15% emigracja zarobkowa + 15% w kraju = ok. 30%
    - zredukować poziom inflacji:( siła nabywcza przeciętnej pensji ciągle się obniżą - dane poufne znane WADZOM )
    - utrzymać poziom kursów walutowych: ( mniejwięcej ok. )
    - zredukować poziom deficytu budżetowego: ( roczny grant z UE + oficjalny deficyt krajowy )
    - itd.

    Jak pokazało życie:( Hiszpania, Grecja, Cypr ) te kryteria tzw. Dobrej Gospodarki są jescze zbyt łagodne ażeby ustrzec Euro przed perturbacjami. I nie wolno tych minimalnych wymagań łagodzić!?

    Dobra gospodarka to tzw. zdrowe ( zrównoważone ) relacje społeczno ekonomiczne w danym państwie!?

    I tak obecnie w kraju mamy nie zdrową gospodarkę wg powyższych wskaźników:

    Polega to na tym, że:
    - siła nabywcza pensji jest obecnie ok. 100% zaniżona w stosunku do wartości wymagalnych kosztem extra zysków nie nasyconych przedsiębiorców!?
    Wskutek: ciągłego obniżania realnej siły nabywczej rent i emerytór ( zaniżone ok. 50% ) ( błędna polityka władz polegająca na finansowaniu wszelkich problemów ekonomicznyc państwa kosztem emerytów i rencistów + klasy pracującej = brak autentycznej reformy ZUS ( NFZ ) ))
    - pensji śmieciowych jako skutek: bezrobocia i wolnego rynku na rynku pracy ( konkurencji ze strony emerytów i rencistów oraz bezrobotnych ) ( błędna polityka władz tak jak w punkcie powyżej )
    - obecny układ polityczny jest taki: że zamiast reprezentować interes narodu ( OBYWATELI ) włądze faktycznie reprezentują obecnie intweresy najbogatszych w kraju POST UBOLI Z KGB I SWOJE CHORE AMBICJE FINANSOWE wg tzw. horej idei tzw Prywatyzacji i mafijnych układów i korzyści majątowych w tza. spólkach skarbu państwa ( co wyraża się w niechęci do autentycznych zdrowych reform np. ZUS ( NFZ ) -
    dla przykłądu: niemcy posiadją zdrowy powszechny liniowy podatek ZUS NFZ ) i gdyby nagle wprowadzili w tej

    materii przepisy takie jakie są w Polsce przeżyli by katastrofę gospodarczą ( nagły spadek produkcji o ok. 50 % )

    Tak, że ażeby mieć tyzw Dobrą Gospodarkę musimy zmienić najpierw zasady współżycia społeczno ekonomicznego w kraju ludzi wg zniwelowania powyższych obecnych chorób społecznych!?

    RECEPTA = PROGRAM POLITYCZNY:
    Wprowadzić autentyczną reformę ZUS ( NFZ ) ( powszechny liniowy podatek ZUS ( NFZ ) ( jak już kiedyś wykazxałem - powinno to przyniść zysk dla skarbu państwa o wielkości ok. 500mld PLN rok do roku ) = źródło finansowania!? ( zamiast wywożenie kapitału ze zysków firm i tzw prywatyzacji w kraju ( faktycznie rozdawnictwa ) przeznaczenie jego na konsumpcję krajową ).
    Podnięść średni poziom rent i emerytór ( szczególnie najniższych ) o ok. 100%
    To automatcznie wymusi likwidację pensji śmieciowych ( wzrost średniej pensji o ok. 100% = wzrost produkcji o ok. 100% = PKB, likwidaxcję bezrobocia, deficyt budżetowy, kursy wqalutowe ( ok. ), itd.
    Zmienić relacje w układach politycznych włądzy ( nowe wybory ze świeżą zdrową krwią gdzie wyborcy + politycy będą reprezentowali interesy narodu, a nie post UB z KGB )!? = NOWE OTWARCIE W POLITYCE!?

    Spowoduje to wzrost siły nabywczej ludności o ok. 100% co związane jest bezpośrednio ze wzrostem produkcji krajowej rzeczowe o ok. 100% = gonimy niemców = uruchamiamy nie wykorzystywane obecnie rezerwy produkcyjne społeczeństwa ( państwa ) = UWAGA: proces ten powinien odbywać się stopniowo liniowo i powolnie i zająć ok. 4lata ( aspekty psychologiczne w gospodarcze ) i wiążę się ze: wzrostem PKB ( ok. <100% w ciągu 4 lat ), likwidacją bezrobocia i powrotem emigrantów zarobkowych, wzrostem dochodów z podatków państwa z innych niż ZUS ( NFZ ) o ok. 100% = rozkwit państwa.

    Nie sądzę ażeby becna ekipa TUSKA czy Kaczyńsjiego była do tego zdolna = wprowadzenie Euro = czrno widzę = jest to jedynie propagandowe pobożne życzenie żądzących!?

    Odpowiedz
  • ta(2013-11-26 00:10) Zgłoś naruszenie 00

    Po pierwsze: - skoro nasza gospodarka rozwija się na "eksport" (precyzyjniej: WDT) to nigdy nie będzie wpływów z VAT a tylko zwroty tego podatku (ewentualnie osiągną wyższe dochody i zapłacą podatek dochodowy)
    Po drugie: - skoro rolnicy otrzymują dopłaty (nieopodatkowane) i z te pieniądze kupują maszyny, które to "odliczają" w deklaracjach wykazując znikome dostawy to tez nie będzie wpływów z VAT, a tylko zwroty tego podatku.
    Po trzecie:- jeżeli nie skróci się wieku emerytalnego, to młodzież nie mając szans na pracę w kraju (bo ich rodzice i dziadkowie pracują zamiast "udostępnić" miejsca pracy) wyjedzie i nie wróci. Pracując za granicą będzie wspierać system emerytalny innych krajów. W naszym kraju Państwo tylko poniesie koszty wykształcenia wyjeżdżających do pracy w UE. I oczywiście będzie konieczność wydłużenia wieku emerytalnego.

    Odpowiedz
  • ENTER(2013-11-25 22:35) Zgłoś naruszenie 00

    Zapomniałem. Widzę fajny zegarek wystawiony na pokaz. Ojjjjjjoj .uważaj szczurku...

    Odpowiedz
  • ENTER(2013-11-25 22:33) Zgłoś naruszenie 00

    Teraz Szczurek będzie śpiewał inaczej... A co gadał -to już historia.

    Odpowiedz
  • obywatel(2013-11-25 21:11) Zgłoś naruszenie 00

    Uważam,że to właściwy facet na właściwym miejscu...przede wszystkim ma wiedzę i jest merytoryczny i wie czego chce
    ...jak go przeciwnicy, pisiory oraz zawodowi narzekacze nie zniszczą...to będzie OK

    Odpowiedz
  • FIZYCZNI(2013-11-25 19:44) Zgłoś naruszenie 00

    PANIE SZCZURKU- UŁATW PAN ŻYCIE JEŻDŻĄCYM SOPOCKĄ BO JUŻ SZLAK NAS TRAFIA. POSZERZENIE TEJ DROGI NIE KOSZTUJE TYLE ILE NIE JEDEN SZKLANIEC W GDYNI DLA BOGACZY

    Odpowiedz
  • yaro_z_pl(2013-11-25 18:03) Zgłoś naruszenie 00

    Szkoda, że wiedza naszego ministra finansów jest taka znikoma w zakresie podatków. Ktoś w końcu powinien ministrowi wyjaśnić, jaka jest różnica między prawem procesowym a materialnym. Może najprościej będzie, jak minister sobie przeczyta Ordynację podatkową i porówna z ustawą o VAT, a następnie się zastanowi czego bardziej nie rozumie? W ten sposób uświadomi sobie z czym na prawdę przedsiębiorcy mają problem, bo sama zmiana Ordynacji podatkowej tak naprawdę na niewiele się zda.

    Odpowiedz
  • czarno to widzę(2013-11-25 14:44) Zgłoś naruszenie 00

    Szczurek będzi trzepał kasę na swoje dzieci a nasze to on ma w tzw.wielkim POważaniu,jak i nas wszystkich.Pajac Vincent nie umiał liczyć ale temu to czasu nie starczy na liczenie albo będzie liczył tylko dla siebie i Tuska.Wszystkie niewygodne dla rządzących reformy będą chowane do szulady lub przedłużane,niech się następny parlament martwi.Nasza bieda będzie dalej kwitła w najlepsze.Następny tuskowy POdnóżek.Polacy,obudżcie się wreszcie!!!

    Odpowiedz
  • sg(2013-11-25 13:56) Zgłoś naruszenie 00

    Nowa rzetelna bez cenzury TelewizjaRepublika,Przekonaj sie,przekazuj innym

    Odpowiedz
  • klon(2013-11-25 13:51) Zgłoś naruszenie 00

    Mądry gość z tego Szczurka ale świnia,bo nie powiedział tego Vincentowi i ten błądził tyle lat.

    Odpowiedz
  • Dr Wozniak(2013-11-25 13:27) Zgłoś naruszenie 00

    Za dwa lata Szczurek będzie miał tiki i nerwice od kłamstw i oszustw tj poprzedni minister, wszyscy w rządzie jesteście jedną wielką porażką.

    Odpowiedz