Polska żywność bije rekordy popularności i jest naszym hitem eksportowym. Mimo kilku poważnych wpadek odnośnie jakości w tym roku zagraniczni klienci nadal chętnie kupują polskie produkty.

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba wylicza, że przez osiem miesięcy tego roku sprzedaliśmy zagranicę żywność o wartości ponad 12 i pół miliarda euro. To filar całego polskiego eksportu. - Polska jest jednym z największych producentów żywności w Unii Europejskiej i mamy jeszcze duży potencjał do wykorzystania - zapewnia minister rolnictwa.

Do jakości polskich produktów ostatnio zastrzeżenia zgłaszała między innymi Rosja. Nasza strona zaproponowała w tej sprawie ścisłą współpracę.

Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Tadeusz Kłos mówi, że na częstych roboczych spotkaniach wszelkie wątpliwości będą na bieżąco wyjaśniane. - Wielkość eksportu mówi sama za siebie i traktujemy się nawzajem bardzo poważnie. Polski produkt o wysokiej jakości cieszy się dużym zainteresowaniem odbiorców rosyjskich i nie będzie, poza jakimiś drobnymi perturbacjami, większych problemów z wysyłaniem polskich produktów na ten rynek - mówi Tadeusz Kłos.

Polska jest obecnie największym w Unii Europejskiej producentem jabłek i pieczarek. Produkujemy także duże ilości ziemniaków, zbóż, cukru, rzepaku i drobiu.