statystyki

Przekleństwo taniej pracy. Polska nigdy nie dogoni Zachodu?

autor: Rafał Woś25.10.2013, 06:54; Aktualizacja: 25.10.2013, 16:11
"Polska ma za sobą prawdopodobnie 20 najlepszych lat w całej swojej historii. A najlepsze dopiero przed nami”.

"Polska ma za sobą prawdopodobnie 20 najlepszych lat w całej swojej historii. A najlepsze dopiero przed nami”.źródło: ShutterStock

Jeśli będziemy biec dalej w tym samym co dotychczas kierunku, Zachodu nie złapiemy. Dlaczego? Bo poruszamy się po zupełnie innej bieżni.

"Polska ma za sobą prawdopodobnie 20 najlepszych lat w całej swojej historii. A najlepsze dopiero przed nami”. Takim przesłaniem rozpoczyna się najnowszy raport Banku Światowego „Nowy Złoty Wiek Polski. Z peryferii Europy do jej centrum”. To kolejny prestiżowy dokument stawiający Polskę w pierwszym szeregu ekonomicznych tygrysów. Pielęgnuje miłe sercu przekonanie, że jeszcze trochę wysiłku, a za 20–30 lat dogonimy (a może nawet przegonimy) wiele rozwiniętych zachodnich gospodarek. W tym rozumowaniu tkwi jednak fundamentalny błąd.


Pozostało jeszcze 95% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (23)

  • Do 16 hahahahaha(2013-10-26 13:09) Zgłoś naruszenie 10

    Wymiana po kursie 2:1 /tzn 2zł za 1€/ hahahahaha - szybciej bylibyśmy Grecją niż sama Grecja.
    MY JESTEŚMY ZAŚCIANKIEM I DŁUGO NIM BĘDZIEMY;
    - wszędzie na pierwszym miejscu jest modlitwa, pielgrzymki, póżniej nauka i praca,
    - biskup jest ważniejszy od premiera,
    - zakonnik trzęsie krajem.
    Tak na poważnie, to konkurujemy tanią siłą roboczą i niczym więcej - to się nisko wycenia + wysokie bezrobocie, to dopełnia problemu.

    Odpowiedz
  • arto 25.10.2013(2013-10-25 08:50) Zgłoś naruszenie 10

    Ktos tu robi wode z mózgu ludzikom!. Lata międzywojenne, to bida z nędzą, miliony niepiśmiennych, biedanych, bezrobotnych, którzy od wiosny do jesieny wędrowali za praca po Polsce. Tylko lata powojenne, to okres najlepszy w historii Polski, taka jest prawda!.

    Odpowiedz
  • guru122(2013-10-25 13:01) Zgłoś naruszenie 00

    Bogaty zachód o to zadba, by Polska nigdy nie zrównała się w ich bogactwie, bo jeśli zasoby taniej siły roboczej się skończą, to kto będzie przyjeżdżał do Niemiec, Holandii, UK do niskopłatnych prac, których obywatele tych krajów nie chcą już wykonywać? Ktoś na starzejący się zachód musi pracować.

    Odpowiedz
  • Joanna(2013-10-25 09:51) Zgłoś naruszenie 02

    Pytanie co to jest ten mityczny ZACHOD? Na przyklad najbardziej zachodnim krajem w Europie jest Portugalia, kraj obecnie kompletnie zbankrutowany w ktorym zarobki byly ponad stan. Albo czy Grecja to kraj zachodni? Pytanie czy w Polsce zarobki nie dogonia Portugalii albo Grecji?

    Ale Polacy jak o zarobkach na Zachodzie to mysla o tej czolowce np. Niemcy. Jak sie chce miec zarobki jak w Niemczech to ekonomia musi robic tysiace produktow w rodzaju Mercedesa, BMW, Audi, VW i Porsche.
    Czyli bardzo proste, robisz te Porsche i klienci z calego swiata ustawiaja sie by kupowac choc ceny ogromne. Z tego biora sie wysokie zarobki.

    Sa tez tacy co maja farta: Norwegia czyli znajdziesz gaz, rope, zloto i dochody rozdzielisz na 4 mln ludzi. Albo Szwajcaria: pralnia kasy z calego swiata.

    Polacy jak na razie ani nie umieja robic nic co mozna sprzedac za wysoka cene ani nie maja farta. Albo wiec sie naucza cos robic albo znajda farta.
    I wtedy zarobki wzrosna. ALe jak dotad Polacy sa tylko mistrzami w zwalaniu swojego nieudacznictwa na innych zamiast kombinowania jak zrobic cos na sprzedaz za wysoka cene.

    Odpowiedz
  • Fachowiec(2014-02-14 15:11) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli tak dalej pójdzie, cofniemy sie o 100 lat do tyłu, a nie dogonimy kraje zachodnie. Firmy nie zatrudniają fachowców, bo fachowcom trzeba w miarę dobrze zapłacić za wykonaną pracę więc lepiej zatrudnić nie fachową tanią siłę roboczą, która produkuje buble. Przykładów chyba nie trzeba podawać.

    Odpowiedz
  • anna(2013-10-27 22:43) Zgłoś naruszenie 00

    Tuskolandia w rozkwicie...

    Odpowiedz
  • Beata(2013-10-27 22:41) Zgłoś naruszenie 00

    W Polsce jest dziadostwo wskutek skomunizowania mozgow. Kazdy czeka az mu ktos da prace, zasilki i narzeka ze za malo. A nikt nic nie robi (z malymi wyjatkami). Pracodawcy sa powszechnie znienawidzeni jako prywaciarze i krwiopijcy. Nikt nie ceni pracodawcow za to ze ludziom organizuja robote. W normalnych krajach pracodawca jest powszechnie podziwiany i cieszy sie szacunkiem. Wielki pracodawca to bohater bo tylu ludziom daje prace. A w Polsce to jest zlodziej i niepolak. Bo prawdziwy Polak to ma lewa rente i narzeka.

    Jak sie komus pracodawca nie podoba to niech sam firme zalozy i niech zobaczy jacy sa pracownicy w Polsce. Bezczelni bez, zadnego szacunku. W ogole nie pojmuja ze pracuja dla dobra swojego pracodawcy i powinni byc wdzieczni za to ze im prace oferuje. Tylko wieczne narzekania ze pracodawca to ma mase kasy i luksusowe domy. Jak pracodawca ma tak fajnie to niech kazdy zrobi se firme i tez tak ma. Pracodawca musi miec kase i luksus zeby miec dobry odpoczynek po tym mordowaniu sie z pracownikami. Jak ktos nie wierzy to niech sam sprobuje zatrudnic ludzi i sie nimi udreczac.

    Dopoki komunistyczny stosunek do pracodawcow sie nie zmieni to w Polsce bedzie komuna biedoty. Bo ludzie nie maja ochoty na zakladanie firm i nie kombinuja nowych produktow bo nie ma odpowiednich pracownikow.

    Odpowiedz
  • koles(2013-10-25 19:41) Zgłoś naruszenie 00

    Niestety, nie powinnismy poròwnywac sie do Niemiec, poròwnujmy sie do krajòw z bloku wschodniego i do krajòw jak Taiwan czy Korea poludniowa na pewnym pulapie rozwoju- lata siedemdziesiate, osiemdziesiate. Moze wòwczas cos zrozumiemy. Aby miec produkty najwyzszej jakosci swiatowej, trzeba czasu, lat doswiadczen, rozwoju nauki i ksztalcenia. Na dzien dzisiejszy nie mamy takich produktòw aby zawojowac swiat, zyc ponad stan nie mozemy. Inna rzecz to niesprawiedliwosci socjalne, kominy zarobkowe, przywileje ròznych grup zawodowych, oczywiscie z tym trzeba walczyc. Natomiast zwiazki zawodowe,opozycja parlamentarna, tak zwana inteligencja nie istnieje. Stad tak trudno zmienic bieg wydarzen w Polsce.

    Odpowiedz
  • cv(2013-10-25 18:39) Zgłoś naruszenie 00

    jak mozna duzo zarabiac?skoro 1. produkty powstajace w kraju oparte sa w wiekszosci na malo zaawansowanej technologii i2. urzednicy i cala budzetowka lepiej niech sie nie wypowiada---dopoki- nie bedą zarabiac wieksze pieniadze Ci co tworzą produkcje-przemysl, dopiero papierologia moze wiecej zarabiac--nigdy odwrotnie--ale u nas urzednik nawet niskiego szczebla, wszelkiej maści- czesto malo przydatny, wiecej zarabia niz pracownik produkcyjny a nawet niekiedy inzynier - tworzac PKB, czyli prawdziwe pieniadze--to jak mozna doganiac zachod

    Odpowiedz
  • należy skońćzyć z bezkarnością ekonomistów(2013-10-26 18:09) Zgłoś naruszenie 00

    Zarabiając mało, mało kupujemy. Mało kupując małe wyprodukujemy i mało sprzedamy. Mało produkując i sprzedając - mało zarobimy.
    Tzw. błędne koło balcera - eksperta od chłodnictwa i spartaczenia każdej reformy.
    Chińczycy nie mieli takiego pajaca - i gdzie teraz są. My startowaliśmy z o niebo wyższego pułapu niż oni a jesteśmy nędzarzami.

    Odpowiedz
  • Szajcaria ...pralnia Kasy(2013-10-25 13:58) Zgłoś naruszenie 00

    A kto Nam broni budować Banki na wzór Szwajcarski.

    W Szwajcarii otwierasz rachunek na Hasło i nikt nie spyta cię nawet o imię... U Nas kwitów musisz wypełnić sto tysięcy i podać wszelakie dane.

    Nawet w USA nikt nie prosi o dokument tożsamości - bo jedyny jaki oni maja to prawo jazdy a przecież nie każdy je ma.

    Odpowiedz
  • Leon Orelikowski(2013-11-08 11:53) Zgłoś naruszenie 00

    Dot. tekstu: "Niekompetencja czy dywersja?"
    Nie rozumiem, dlaczego mój tekst pod powyższym tytułem jest niezgodny z regulaminem? W którym punkcie? Proszę w przekonujący sposób uzasadnić.

    Odpowiedz
  • mm(2013-11-11 21:37) Zgłoś naruszenie 00

    Czy Gazeta Prawna moglaby stworzyc forum, na ktorym daje sie dyskutowac, a nie tylko wyglaszac opinie? Slowem: forum, w ktorym powstaje drzewko?

    Odpowiedz
  • emeryt Masz Rację(2013-10-25 09:19) Zgłoś naruszenie 00

    Zachód jest nad przepaścią...

    A mocarstwem są Komunistyczne Chiny... czyli jednak komunizm zwyciężył mimo że wielu zacznie wybrzydzać że ów chiński komunizm to tak naprawdę kapitalizm, a socjalizm to mamy w UE i na całym tzw. zachodzie..

    Odpowiedz
  • dawno nie czytałem głupszej tezy(2013-10-25 09:33) Zgłoś naruszenie 00

    20 najlepszych lat???
    20 lat niszczenia przemysłu, mega-bezrobocia, praktycznego zmarnowania co najmniej 2 pokoleń, niżu demograficznego itd...itd..

    Odpowiedz
  • ed(2013-10-25 08:31) Zgłoś naruszenie 00

    to trzeba nauczyć się pracować za wysoką cene,a najlepjej za jeszcze wyższą jak na zachodzie no i dodrobyt murowany,,,

    Odpowiedz
  • emeryt(2013-10-25 08:30) Zgłoś naruszenie 00

    Zgadzam sie z Joanna. Przed wojna w Polsce nie było nawet małych Fiatów (126) a ludzie jeździli dorożkami. Za to po wojnie za Gomółki mówiono: Jesteśmy tuz tuz za Zachodem a Zachód o krok od przepaści.

    Odpowiedz
  • opa(2013-10-25 08:25) Zgłoś naruszenie 00

    Nie tak dawno pisano, że dogonimy Zachód za jakieś 50 lat. Chyba, że Zachód będzie stał w miejscu.

    Odpowiedz
  • w(2013-10-25 08:21) Zgłoś naruszenie 00

    najlepszych 20 lat w okresie międzywojennym? nie wiesz o czym mówisz...

    Odpowiedz
  • Joanna(2013-10-25 08:17) Zgłoś naruszenie 00

    Moherowa propaganda robi ludziom pranie ze Polska najlepsze 20 lat miała w okresie międzywojennym podczas gdy wtedy 80% zylo w skrajnej bidzie po wsiach.

    Artykul to bzdura. Tania praca jest wtedy jak ludzie nie potrafia robic nic co mozna sprzedac za wysoka cene.

    Odpowiedz