Amazon otworzy do 2015 r. 3 nowe centra logistyczne w Polsce, poinformowali przedstawiciele firmy oraz resortu gospodarki. Amazon szacuje, że prace znajdzie w nich 6 tys. pracowników stałych oraz 9 tys. tymczasowych. Na razie Amazon nie ma w planach otwarcia sklepu w Polsce.

"Z wielką przyjemnością ogłaszamy przybycie Amazon do Polski. Planujemy stworzyć 6000 miejsc pracy w 3 centrach logistycznych oraz dodatkowych 9000 dla pracowników tymczasowych" - powiedział dyrektor operacyjny Amazon na Europę Tim Collins podczas konferencji prasowej.

Według niego, na początku zlokalizowane w okolicach Wrocławia i Poznania centra będą obsługiwać zamówieniom z Amazon.de, ale docelowo ich zasięg ma objąć całą Europę. Uruchomienie dwóch pierwszych centrów zaplanowano na 2014 r., a rekrutacja rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu.

"Jesteśmy bardzo zadowoleni z wejścia na nasz rynek firmy Amazon. Otwarcie 3 centrów logistycznych i stworzenie tysięcy nowych miejsc pracy jest kamieniem milowym dla naszego dalszego wzrostu gospodarczego" - dodał wicepremier i minister gospodarki Janusz Poechociński.

Obecny na konferencji prasowej i podpisujący w imieniu Polski umowę prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) Sławomir Majman podkreślił, że liczy na kolejne tak duże inwestycje amerykańskie w Polsce.

Dwa pierwsze centra Amazon będą zlokalizowane w Bielanach Wrocławskich oraz w Sadach obok Poznania, trzecie powstanie także pod Wrocławiem. Według planów firmy, w każdym docelowo znajdzie zatrudnienie 2 tys. stałych pracowników oraz kolejne 3 tys. miejsc dla pracowników sezonowych.

"Koszty inwestycji szacujemy na kilkaset mln euro, ponieważ docelowo chcemy obsługiwać z Polski wszystkie 28 krajów należących do UE" - wyjaśnił Collins.

Według niego, na dziś to jedyne planowane inwestycje Amazona w Polsce i naszym regionie.

"Na razie nie mamy w planach otwarcia sklepu w Polsce" - podsumował Collins.

Amazon to największa platforma handlowa w internecie.