UOKiK sprawdzi cze sprzedawcy napojów na rozpoczynającym się jutro Air Show w Radomiu, nie umówili się w sprawie cen napojów. Sygnały o takiej możliwości dotarły do urzędu od miłośników lotnictwa.

Jak wyjaśnia rzeczniczka Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzata Cieloch, postępowanie ma charakter wyjaśniający. Urząd zdecydował się na nie po informacjach, że cena wody, soków, napojów gazowanych mogła zostać ustalona przez przedsiębiorców na jednolitym poziomie.

Rozmówczyni IAR nie przesądza, że sprzedawcy napojów wzięli udział w zmowie cenowej. Podobna, a nawet jednakowa cena produktów na imprezie może wynikać bowiem popytu i podaży.

Małgorzata Cieloch przypomina, że ustalanie jednolitych cen nawet na zamkniętych imprezach masowych jest niezgodne z prawem. Przedsiębiorcy, którzy biorą udział w takiej mowie muszą liczyć się z karą sięgającą 10 procent rocznych przychodów. W tegorocznych radomskich pokazach weźmie udział 300 lotników z 21 państw. Organizatorzy pokazów spodziewają się około 200 tysięcy gości.