Gary jest znane na całym świecie, gdyż to tam w 1958 roku urodził się Michael Jackson. Dzisiaj miasto jest jednak kojarzone nie tylko z królem muzyki pop. Jest bowiem ono także przykładem zapaści gospodarczej Stanów Zjednoczonych ostatnich lat, co przkłada się w tym regionie na bezrobocie, przestępczość i wyludnienie. Władze miejskie robią co w ich mocy, aby poprawić sytuację. Jednym z pomysłów jest sprzedaż za symbolicznego dolara dwunastu domów, przejętych w wyniku niepłacenia przez ich właścicielu podatku od nieruchomości.
Jednak nie każdy może taki dom kupić - trzeba spełniać kilka warunków. Należy mieszkać w Gary od co najmnej pół roku, mieć tysiąc dolarów oszczędności, wykazać przynajmiej 80 procent średniej rocznej dochodów tego regionu, która wynosi około 35 tysięcy dolarów, oraz udowodnić, że nabytą posiadłość będzie się w stanie wyremontować i utrzymać przez pięć lat. Dopiero po tym czasie przejdzie ona w pełni na własność.

Do miejskiego programu zgłosiło się czterystu chętnych, jednak tylko niewielka część z nich spełnia wymagania. Ostatecznie wyłoniono 25 finalistów, wśród których losowo wybranych zostanie dwunastu.