Kupić na kredyt czy wypożyczyć? Większość Polaków decyduje się na to pierwsze rozwiązanie, ale już za pół roku leasing konsumencki ma być łatwiejszy.

Dyrektor Generalny Polskiego Związku Leasingu Andrzej Sugajski uważa, że ta forma finansowania wśród konsumentów dopiero raczkuje. Wszystko przez niejasne przepisy obowiązujące w naszym kraju. Rozmówca IAR wyjaśnia, że wątpliwości firm leasingowych wynikają z ustawy o kredycie konsumenckim, która obejmuje dzisiaj wszystkie rodzaje umów. Zmiany, jak informuje Andrzej Sugajski przygotowywane są przez Ministerstwo Gospodarki i mają wejść z początkiem nowego roku.

Andrzej Sugajski dodaje, że leasing konsumencki na pewno nie zastąpi kredytu, ale może być jego uzupełnieniem. Przyszłością tej metody finansowania ma być tak zwany wynajem długoterminowy. Chodzi między innymi o samochody czy sprzęt AGD, który konsumenci wymienialiby co trzy lata.

Leasing jest formą dzierżawy. W naszym kraju korzystają z niego głównie firmy, które dzięki temu płacą mniejsze podatki. Taki sposób finansowania samochodów, sprzętu AGD czy nieruchomości jest popularny szczególnie w zachodniej Europie.