Wczoraj dobre dane GUS-u o sprzedaży detalicznej, dziś równie dobre informacje z branży leasingowej. Z polskiej gospodarki coraz częściej napływają pozytywne sygnały o nadchodzącym ożywieniu gospodarczym.

Łączne aktywa sfinansowane przez firmy leasingowe wzrosły w pierwszym półroczu o 5,5 procent w ujęciu rok do roku. Dyrektor Generalny Polskiego Związku Leasingu Andrzej Sugajski uważa, że można mówić o stopniowej poprawie nastrojów wśród małych i średnich przedsiębiorców. To oni są najczęstszymi klientami firm leasingowych. To, że nie mamy do czynienia ze stagnacją, lecz z odbiciem niemal w każdym segmencie zdaniem rozmówcy IAR świadczy o tym, że cały rok powinien zakończyć się wzrostem. Rynek leasingu ruchomości rośnie dzięki zakupom pojazdów lekkich oraz pojazdów ciężarowych.

Radosław Woźniak wiceprzewodniczący rady wykonawczej ZPL prognozuje, że w całym roku aktywa sfinansowane przez firmy leasingowe wrosną o około 6 procent. Po słabych danych z pierwszego kwartału i wyraźnym odbiciu w drugim, zdaniem Radosława Woźniaka, do końca roku należy spodziewać się co najmniej utrzymania tempa wzrostu.
Główna ekonomistka PKPP Lewiatan dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek uważa, że dobre dane z rynku firm leasingowych mogą być zapowiedzią ożywienia w polskiej gospodarce. Zainteresowanie leasingiem jej zdaniem świadczy o tym, że polskie przedsiębiorstwa zaczynają rozważać inwestycje, których nie będą w stanie sfinansować z własnych środków. Rozmówczyni Polskiego Radia dodaje jednak, że do trwałego ożywienia potrzebne są bardzo dobre nastroje wśród konsumentów, które przełożą się na sprzedaż i wzrost inwestycji.

W pierwszym półroczu firmy leasingowe sfinansowały inwestycje o wartości prawie 16 miliardów złotych. Ponad 9 miliardów posłużyło przedsiębiorcom do sfinansowania różnego rodzaju pojazdów. Za ponad 5 miliardów złotych polskie firmy zakupiły wyposażenie i sprzęt służący do produkcji.