Zakaz uboju rytualnego zaszkodzi polskiej gospodarce - mówi minister rolnictwa Stanisław Kalemba. Gość radiowej Jedynki powiedział, że na ustawie skorzystają grupy, które przejmą nasz rynek sprzedaży mięsa. Minister rolnictwa dodał, że ma na ten temat informacje i dokumenty, które przed głosowaniem przekazał szefowi ABW.
Reklama

Stanisław Kalemba nie otrzymał jeszcze odpowiedzi od szefa Agencji, ale jak mówi - Dariusz Łuczak okazał duże zainteresowanie dokumentami. "Chodzi o interes Rzeczpospolitej" - podkreślił minister. Jak dodał, o 70 procent spadł eksport wołowiny do krajów islamskich. Zdaniem Stanisława Kalemby, twierdzenie, że zakaz uboju rytualnego nie odbije się na gospodarce i nie spowoduje zwolnień, jest nieprawdziwe.

Minister rolnictwa dodał, że resort proponował bardziej restrykcyjne rozwiązania, niż w innych krajach, gdzie ubój rytualny jest dozwolony. Chodzi między innymi o rezygnację z klatek obrotowych, które zwiększają stres zwierząt oraz o objęcie gmin obowiązkiem szczegółowego informowania o rodzaju uboju- mówił Kalemba.