Rozwój franchisingu, inaczej franczyzy możemy obserwować w Polsce już od ponad 20 lat. Obecnie w naszym kraju istnieje prawie 55 tys. placówek działających na tej zasadzie i co ciekawe, przewagę nad zagranicznymi franczyzodawcami utrzymują nasze krajowe sieci.

Licencje franczyzowe dynamicznie rozwijając się dotykają coraz to nowych sektorów. Od niedawna na rynku aptek zaobserwować można nowy trend partnerstwa pomiędzy niezależnymi podmiotami gospodarczymi. Sieci apteczne coraz częściej budują swoją współpracę z mniejszymi, prywatnymi aptekami na podstawie licencji franczyzowych.

Czy to właściwy trend? Czy franczyza jest dobrym rozwiązaniem dla prywatnych właścicieli aptek?

Trudna sytuacja na rynku powoduje, że tzw. niezależne, rodzinne apteki coraz częściej tracą swoją rentowność i znikają z rynku. Lepiej prosperujący farmaceuci i właściciele aptek chcąc uniknąć takiej sytuacji liczą na wsparcie ze strony silniejszych graczy na rynku i decydują się na partnerstwo z innymi, większymi organizacjami. Mimo to dynamicznie rozwijający się rynek aptecznych ofert franczyzowych zmusza do zastanowienia się na co potencjalny franczyzobiorca powinien zwrócić uwagę, by wybrać tę najwłaściwszą ofertę?

Decydując się na współpracę należy przede wszystkim zwrócić uwagę na historię i doświadczenie franczyzodawcy, bowiem istnieje prawdopodobieństwo, iż firma może być w słabej kondycji finansowej lub w nieumiejętny sposób przekazuje swoją kluczową wiedzę, tym samym skazując franczyzobiorcę na niepowodzenie.

Drugą istotną kwestią jest wielkość firmy. Duża i stabilna sieć daje poczucie bezpieczeństwa i pewności utrzymania się na rynku.

Trzecim, ważnym kryterium jest rozpoznawalność marki franczyzodawcy, to niezwykle istotny element, który ułatwi przyszłemu franczyzobiorcy pozyskanie nowych klientów i pozwoli na utrzymanie dotychczasowych.

Obecnie największą liczbę aptek w Polsce posiada DOZ S.A, spółka która najwcześniej wyszła do kontrahentów z ofertą franczyzową. Obecnie w grupie DOZ działa przeszło 1100 aptek (własnych i franczyzowych). Statystyki wskazują również, że aż 25% franczyzobiorców ma więcej niż 1 aptekę na licencji tej firmy.