Według autorów raportu, na początku 2013 r. trwały wysokie oczekiwania co do ożywienia na rynku M&A, ale zmaterializowały się one dopiero w II kw. br. - "głównie za sprawą postępującej konsolidacji sektora bankowego, pozostałości programu prywatyzacji oraz wycofywania się zagranicznych inwestorów w energetyce zrażonych biurokracją oraz niepewnością co do przyszłych regulacji w sektorze odnawialnych źródeł energii oraz ropy i gazu", czytamy w "Rz".
Rynek na pewno ożywi się w II połowie roku
Zdaniem autorów raportu, ciekawie na rynku fuzji i przejęć zapowiadają się kolejne miesiące, gdyż zauważalny jest znaczący wzrost aktywności podmiotów przygotowujących transakcje.
"Do niezwykle silnej grupy gotowych do odpalenia nowych transakcji M&A i ECM (kapitałowych - red.) należy dodać liczne odłożone wcześniej na półkę projekty, które zdają się powracać na stół, podobnie jak oferty publiczne, które zostały przełożone ze względu na słabe warunki na rynku kapitałowym" - powiedział Grzegorz Stabiński, partner w Bastion Group (firma zajmuje się działalnością inwestycyjną i doradczą), cytowany przez "Rz".
Sean Gibson z Exen ocenia, że najpopularniejszymi celami akwizycji będą średniej wielkości spółki działające w telekomunikacji, handlu detalicznym i medycynie, czytamy dalej.
W 2012 r. wartość rynku fuzji i przejęć w Polsce wyniosła 6,5 mld euro wobec 16,1 mld euro w 2011 r. (ale wówczas wynik był zniekształcony przez sprzedaż Polkomtelu) według firmy Exen.