PiS sprzeciwia się wejściu Polski do strefy euro oraz do unii bankowej.

Jednolity mechanizm restrukturyzacji i likwidacji banków dotyczy strefy euro ale jest otwarty także dla państw spoza tej strefy.

Według szefa Klubu Parlamentarnego PiS Mariusza Błaszczaka,. unia bankowa jest niebezpieczna dla Polski bo dwie trzecie działających u nas banków banków jest własnością obcą. Przy kryzysie, który rozpoczął się od kredytów udzielonych przez banki w sposób niefrasobliwy, grozi to zdaniem Mariusza Błaszczaka tym, że oszczędności przepadną bo banki-matki będą ratowały swoją pozycje poprzez transfer pieniędzy również z Polski.

PiS stawia na gospodarczą suwerenność Polski

Szef klubu PiS podkreślił, że powinniśmy stać na gruncie gospodarczej suwerenności Polski, zrobić wszystko by Polska nie wchodziła do strefy euro.
Jego zdaniem należy wywrzeć nacisk na rządzie koalicji PO-PSL by nie akceptował tego rodzaju rozwiązań.

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska przedstawiła projekt przepisów odnośnie systemu ratowania i uporządkowanej likwidacji banków z problemami. Premier Donald Tusk podkreślał, że chcielibyśmy mieć wpływ na nowe mechanizmy w strefie euro. Informował o swojej rozmowie na ten temat z szefem Komisji Europejskiej.
System ratowania i uporządkowanej likwidacji banków to drugi etap budowania unii bankowej, która ma ustrzec Europę przed powtórką z kryzysu. Pierwszy, już uzgodniony, to wspólny nadzór bankowy.