To może być szok dla przemysłu kulinarnego na całym świecie. Czeka nas ostry skok cenowy krewetek - podstawowego produktu wykorzystywanego w kuchniach z owocami morza. To efekt spadku produkcji i eksportu tych skorupiaków w Tajlandii, zaatakowanych chorobą dziesiątkującą dziesiątki hodowli.

Tajlandia – jeden z największych producentów i eksporterów krewetek na świecie zmaga się z największą w historii chorobą, która dziesiątkuje hodowle tych uwielbianych przez smakoszy morskich skorupiaków. Jak powiedział agencji Bloomberg Somsak Paneetatayasai, szef Tajskiego Stowarzyszenia Producentów Krewetek, w tym roku produkcja krewetek w Tajlandii spadnie o ponad 50 procent, która wynosiła 500 tys. t rocznie.

To oznacza, że tradycyjny eksport morskich skorupiaków, wynoszący co roku ponad 350 tys. ton nie zostanie utrzymany. Spowoduje to na pewno zmiany na rynku – przede wszystkim wzrost cen.

Choroba zdziesiątkowała hodowle w wielu krajach Azji. jak szacuje Światowa Organizacaja Żywności, z hodowli krewetek w Azji żyje ponad 1 mln osób. W 2011 r produkcja światowa wyniosła 3 mln t krewetek.