Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektora przemysłowego wzrósł o 1,1 pkt m/m i wyniósł w maju br. 48,0 pkt, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych.

Konsensus rynkowy wynosił 47,8 pkt.

"W maju wskaźnik PMI odnotował wartość 48,0 i znajdował się poniżej neutralnego progu 50,0 punktów czternasty miesiąc z rzędu. Był on jednak zgodny ze średnią za obecny okres spadków, sygnalizując niewielkie pogorszenie warunków w sektorze. Najnowszy odczyt wskazuje na poprawę w stosunku do kwietnia, kiedy wskaźnik PMI spadł do najniższego poziomu od czterdziestu pięciu miesięcy - 46,9" - głosi komunikat.

Markit zwraca uwagę, że kluczowym czynnikiem, który przyczynił się do ogólnego pogorszenia warunków gospodarczych w polskim sektorze przemysłowym, był dalszy spadek liczby nowych zamówień. Spadają one nieprzerwanie od lutego 2012 roku.

"Jest to trzeci najdłuższy okres spadków w tym obszarze w historii badań. Niemniej jednak tempo tego spadku osłabiło się w maju i było najsłabsze od początku 2013 roku. Zmalała liczba zamówień zarówno krajowych, jak i eksportowych, jednak tempo spadku liczby nowych zamówień eksportowych było zdecydowanie większe" - czytamy dalej.

W maju wraz ze spadkiem liczby nowych zamówień zmalała wielkość produkcji w polskim sektorze przemysłowym. Tempo tego spadku uległo osłabieniu, po raz pierwszy od początku roku, nadal jednak było drugim najszybszym od siedmiu miesięcy, podał Markit.

W ostatnim miesiącu ponownie zmalała wielkość zakupionych środków produkcji, jednak w tempie najsłabszym od trzech miesięcy. Presja na dostawców nadal pozostała słaba, a czas dostaw uległ skróceniu w największym stopniu od czterech lat, podkreślają analitycy.

"W maju, podkreślając słabość popytu na nowe środki produkcji, średnie koszty produkcji spadły piąty miesiąc z rzędu. Jest to jeden z najdłuższych okresów spadku kosztów produkcji w polskim sektorze przemysłowym od przeszło 11 lat" - napisano także w materiale.