Ciemne chmury zbierają nad dwoma chińskimi gigantami rynku telekomunikacyjnego w Europie. Komisja Europejska planuje przesłać do Pekinu oficjalne ostrzeżenie dotyczące nielegalnych praktyk dwóch firm - Huawei i ZTE. Koncern Huawei jest obecny także w naszym kraju.

Według źródeł w Komisji Europejskiej, obie chińskie firmy telekomunikacyjne mają otrzymywać wsparcie ze strony chińskich władz, co czyni ich produkty bardziej konkurencyjnymi na europejskim rynku.

List unijnego komisarza ds. handlu do chińskich władz ma być - według nieoficjalnych informacji - ostatnim krokiem przed podjęciem przez Komisję poważniejszych działań. Jeśli obie firmy nie zastosują się do zaleceń Unii, to na ich produkty w Europie mogą zostać nałożone antydumpingowe cła.

Huawei odrzuca oskarżenia. Rzecznik koncernu powiedział, że na razie do firmy nie dotarły żadne oficjalne informacje dotyczące skarg Komisji Europejskiej. Huawei wcześniej oskarżany był o zbyt bliskie kontakty z chińskimi władzami. Z tego powodu ograniczenia w działalności tej firmy na swoim terytorium wprowadziła Australia i Stany Zjednoczone.