Jerzy Buzek liczy na przyjęcie propozycji Parlamentu Europejskiego w sprawie budżetu Unii na lata 2014-2020. Chodzi między innymi o większą elastyczność polityki finansowej, czyli o możliwość przesuwania niewykorzystanych pieniędzy między poszczególnymi latami i działami w budżecie.

Były przewodniczący Parlamentu Europejskiego mówił w radiowej Jedynce, że te propozycje są korzystne z punktu widzenia interesów Polski. Zmiany zagwarantują płynność bieżących wypłat, a w przyszłości rozwiązania pozwolą zachować w budżecie środki nie wydane w danym roku.

Jerzy Buzek ma nadzieję, że kraje członkowskie zgodzą się na postulaty Parlamentu. Te propozycje są naprawdę ważne i bardzo dobre dla Polski - przekonywał eurodeputowany PO. Były premier podkreślił również, że ważne jest, aby ostateczny kształt budżetu udało się przyjąć do końca czerwca.

Wydatki na lata 2014-2020 zostały wprawdzie uzgodnione na lutowym szczycie, ale muszą je jeszcze zatwierdzić europosłowie. Przez długi czas rozmowy przedstawicieli krajów członkowskich i Parlamentu Europejskiego były w impasie. Udało się go przełamać dopiero w ubiegłym tygodniu.

Europosłowie nie kwestionują już wysokości wydatków ustalonych w lutym. Z unijnego budżetu po 2013 roku Polska otrzyma ponad 100 miliardów euro.