"Zakup Polskich Kolei Linowych przez spółkę samorządową byłby dla mieszkańców regionu Podhala doskonałą wiadomością. Tylko w ten sposób możemy mieć gwarancję, że głos samorządu i mieszkańców będzie decydujący dla przyszłości infrastruktury turystycznej. Dlatego włożyliśmy wiele wysiłku w przygotowanie atrakcyjnej naszym zdaniem oferty" - powiedział burmistrz Zakopanego, Janusz Majcher, cytowany w komunikacie. 

Rygorystyczne zasady poufności przetargu, wprowadzone przez PKP, uniemożliwiają w tej chwili ujawnienie szczegółów zawartych w ofercie, w tym modelu finansowania i wysokości planowanych nakładów inwestycyjnych. Spółka PKG zwróciła się jednak do sprzedającego o zgodę na zaprezentowanie opinii publicznej założeń swojej oferty, podano także. 

"Pozyskaliśmy środki finansowe zarówno na zakup PKL, jak i na niezbędne inwestycje. Opracowaliśmy strategię ich rozwoju, korzystną nie tylko dla samej infrastruktury, ale też dla podniesienia atrakcyjności oferty turystycznej. Naszym zdaniem będzie to miało wpływ na rozwój  lokalnych, na ogół rodzinnych przedsiębiorstw, ponieważ spełnimy oczekiwania turystów zainteresowanych zimową i letnią ofertą wakacyjną" – podkreślił prezes PKG,  Łukasz Chmielowski. 

PKG dodały, że zarząd spółki wielokrotnie wskazywał, że koncepcje rozwoju PKL oparte są o rozwiązania sprawdzone w wielu europejskich ośrodkach turystycznych. Jednocześnie gwarantuje, że we wszystkich strategicznych kwestiach decydujący będzie głos przedstawicieli mieszkańców regionu. Samorządowa spółka deklaruje też gotowość do współpracy ze wszystkimi, którym zależy na zrównoważonym rozwoju polskich Tatr, w tym w szczególności z samorządem Województwa Małopolskiego.

Pięciu startujących

Poza PKG o zakup PKL ubiegają się: Centrum Targowe "Ptak"; Investor Private Equity Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych; Skarb Państwa - Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe i Tomasz Żarnecki, przedsiębiorca z Nowego Targu. Z rywalizacji wycofała się natomiast Grupa Inwestycyjna Bachleda, należąca do rodziny Adama Bachledy Curusia, byłego burmistrza Zakopanego, nie składając ostatecznej oferty na zakup PKL.  

Finalizacja procesu prywatyzacji PKL planowana jest do połowy 2013 roku.

Spółka PKL zarządza infrastrukturą turystyczną w Zakopanem, Zawoi, Miedzybrodziu Żywieckim, Szczawnicy oraz Krynicy. W 2011 roku PKL osiągnęły 9,1 mln zł zysku netto oraz 51,4 mln zł przychodów. W 2010 r. zysk netto wyniósł 5,1 mln zł, a w 2010 r. sięgnął 9,7 mln zł.