Nie wybudujemy rafinerii złota, jeśli Ministerstwo Finansów przeforsuje swój projekt zmian w VAT – deklaruje Mennica Wrocławska, spółka z czołówki polskich firm zajmujących się sprzedażą złota inwestycyjnego.
Reklama

– To może negatywnie odbić się na naszej produkcji złota – dodaje Mennica Polska, która taką rafinerię już ma. Skutek: polski rynek przetwórstwa metali szlachetnych się skurczy.

Przetwórstwo metali szlachetnych w Mennicy Polskiej / Dziennik Gazeta Prawna

Linia do rafinacji miała służyć firmie z Wrocławia do odzyskiwania czystego kruszcu ze złotego złomu. MW zamierzała sprzedawać tak pozyskane złoto krajowym jubilerom. Mennica Polska już od końca 2011 r. przetwarza na dużą skalę złoty złom i odpady przemysłowe, produkuje wyroby dla wyspecjalizowanych gałęzi przemysłu i eksportuje złoto w formie półproduktu. Ten rynek w obu segmentach ma duży potencjał. Mennica Wrocławska szacuje go na 1,5 mld zł. Przychody Mennicy Polskiej z rafinacji złota to 1,86 mld zł w 2012 r.

Mimo potencjalnie dużego rynku wrocławska spółka wstrzymała inwestycję w rafinerię. Powód? Budzące wielkie kontrowersje propozycje zmian w ustawie o VAT. Ministerstwo Finansów chce wprowadzenia solidarnej odpowiedzialności podmiotów uczestniczących w danej transakcji w przypadku niezapłacenia VAT przez jednego z nich. Miałoby to ukrócić nadużycia w niektórych branżach. Wiceminister finansów Maciej Grabowski wymienił trzy: obrót paliwami, złotem granulowanym i niektórymi wyrobami stalowymi. Nowe zasady miałyby zacząć obowiązywać już od początku lipca.

Piotr Wojda, wiceprezes Mennicy Wrocławskiej, tłumaczy, że problem z nowymi przepisami o VAT w przypadku jego firmy polega na rozliczeniach podatku przy pozyskiwaniu surowca do rafinacji. Spółka, kupując go, płaci VAT, bo obrót złotym złomem jest nim obłożony. Ale po przetworzeniu na czyste złoto firma zapłacony VAT odzyskuje – bo złoto inwestycyjne jest zwolnione z tego podatku.

– Gdyby się okazało, że któryś z naszych dostawców nie wywiązałby się z obowiązku zapłacenia VAT, urząd skarbowy miałby prawo zablokować nam należny zwrot podatku. Groziłoby to zaburzeniem płynności finansowej całej firmy – teraz u fiskusa mamy kilka milionów złotych z tytułu nadpłaconego VAT, który powinniśmy odzyskać – tłumaczy Piotr Wojda.

Propozycje ministerstwa krytykuje też Mennica Polska. – Rynek przetwórstwa metali szlachetnych i sprzedaży złota ma olbrzymi potencjał – stawianie barier w rozwoju tego sektora jest nie do przyjęcia, tym bardziej z użyciem absurdalnych instrumentów – mówi Magda Sikorska, rzeczniczka spółki. Firma jeszcze nie policzyła, jak bardzo wprowadzenie nowych reguł rozliczania VAT może uderzyć w jej biznes.

– Propozycje są na wczesnym etapie, nie jesteśmy w stanie oszacować ich wpływu na działalność rafineryjną MP – uważa Sikorska.

Piotr Wojda mówi, że jego firma rozważa wycofanie się ze skupu złotego złomu od przedsiębiorców i pozyskiwanie surowca tylko od osób indywidualnych. To oznacza, że Mennica Wrocławska nadal będzie zlecać odzyskiwanie złota ze złomu za granicą.