Zaczynamy od pary młodej. I od razu wpadamy w spore koszty.

Wyposażenie panny młodej: od 1110 zł, przez 2110 zł, do 9950 zł

Najtańszy wariant (używana lub wypożyczona suknia ślubna, welon, buty, rękawiczki, bielizna, do tego fryzjer, manicure, wizażystka oraz wiązanka) kosztuje co najmniej 1650 zł. To samo wyposażenie, tyle że z nową suknią ślubną oznacza wydatek co najmniej 2110 zł przy zakupie najtańszej sukni ślubnej i równie niskich kosztach pozostałych. Inaczej wygląda to przy wyborze najdroższego „wariantu panny młodej” – w tym wypadku wydamy ok. 10 tys. zł. 

Koszty panny młodej: suknia ślubna (nowa): 1500 - 7000 zł, (używana): 500 - 1500 zł, (wypożyczona): 400 - 2500 zł; welon: 50 - 400 zł; buty: 100 - 900 zł; rękawiczki: 50 - 100 zł; bielizna: 50 - 400 zł; fryzjer: 150 - 400 zł; wizażystka: 80 - 250 zł; manicure: 80 - 200 zł; wiązanka: 50 - 300 zł. Dane: portal targ-weselny.pl.

Pan młody zdecydowanie tańszy od 1110 do 4 tys. zł

Taniej wychodzi wyposażenie pana młodego, który wymaga właściwie odpowiedniej garderoby i wizyty u fryzjera, choć i tu obyczaje się zmieniają – panowie również korzystają z salonów piękności (fryzjer, modelowanie sylwetki - brzuch, uda, pośladki – od 300 zł za zabieg i depilacja laserowa, w zależności od części ciała – od 199 zł za zabieg).

Mężczyźni w najtańszym wariancie muszą się liczyć z wydatkiem 1100 zł, a najdroższym do 4 tys. zł.

Ubranie pana młodego: garnitur (frak albo smoking): 800 - 3000 zł; koszula: 70 - 300 zł; krawat (muszka lub musznik): 40 - 150 zł; buty: 100 - 500 zł, fryzjer – 50 - 200 zł. . Dane: portal targ-weselny.pl.

Obrączki (para): najdroższe z platyny i wielokolorowe

To chyba najważniejszy element ślubnego ceremoniału. Tutaj rozpiętość cen zależy nie tylko od aktualnej ceny kruszcu na światowych rynkach, ale i od wzoru czy metalu, z jakich obrączki są wykonane. Najtańsze są z żółtego złota, najdroższe z platyny. Sporo trzeba tez wydać na obrączki wielokolorowe.

Koszt obrączek (pary) żółte złoto: 600 - 3000 zł; białe złoto: 1000 - 5000 zł; wielokolorowe: 1500 6000 zł; tytan: 400 - 2500zł; platyna: 2500 – 20000 zł. . Dane: portal targ-weselny.pl.

Gdzie zatem kupić ładne, niedrogie obrączki?

W renomowanym, rozreklamowanym salonie? A może w skromnym małym zakładzie jubilerskim? A może u złotnika? A może na Allegro?

„Zastanawiamy się nad wyborem obrączek. Przeglądaliśmy różne sklepy internetowe i co najbardziej nas zdziwiło: obrączki o tym samym (lub prawie identycznym) wzorze, próbie złota itd. potrafią znacznie różnić się ceną. Gdzie Wy i za ile zakupiliście obrączki? W renomowanym, rozreklamowanym salonie? A może w skromnym małym zakładzie jubilerskim? A może u złotnika?” pyta Maja na forum portalu PobieramySie.pl.

Zakład jubilerski – własne złoto i robocizna -250-350 zł., czyli najtaniej

Eluszka odpowiada na tym forum: My robiliśmy obrączki w malutkim zakładzie i jesteśmy bardzo zadowoleni :) Myślę, ze są bardzo profesjonalnie wykonane a cena bajeczna.

Agulka84 potwierdza trafność wyboru zakładu jubilerskiego: - złoto dostaliśmy po babci narzeczonego , zanieśliśmy je do najlepszego jubilera w mieście - facet ma bzika na punkcie swojego zawodu - potrafi gadać o tym godzinami a wykonuje coś naprawdę pięknego! Wystarczyło, gdy ja powiedziałam "chcę soczewkową obrączkę", a narzeczony "ja to wolę proste ścianki" - zrobił dla nas coś pomiędzy i piękniejszych w życiu nie widziałam! jesteśmy bardzo zadowoleni. A Cena? - Za obie zapłaciliśmy 320 zł ( ok. 220zł wyrób, 2,50 za każdą literkę grawerowaną + dopłata za troszkę złota, bo był niedobór)

Aj, już nie mogę się doczekać kiedy znajdą się one na paluszkach - kończy wpis Agulka84.

Może z salonu jubilerskiego – może być drożej

Katta z forum na pobieramySie.pl deklaruje: Planujemy zakup obrączek u Kruka. Jak na razie w budżecie naszego wesela na obrączki postanowiliśmy wydać 3 tyś zł. Ale tak jak mówię, jeśli spodobają się takie za 3,5 tyś to też się pewnie na nie zdecydujemy…

Ali mak123 z forum gazety.pl potwierdza: My kupiliśmy w Aren - na al. Jerozolimskich mają duży salon. Polecam, szczególnie jeśli szukasz klasycznych obrączek. Co ważne - cena obrączki zależy od wagi i próby złota. Czyli jak masz mały rozmiar, to płacisz mniej - co jest logiczne.

A może na Allegro – może być taniej niż u jubilera, ale uwaga

Krystyna03c z forum portalu kafeteria.pl zachęca: My kupiliśmy obrączki na Allegro u pani która ma ncka Sigmaint. Rewelacja, tanie z dwukolorowego złota najwyższej próby i grawerem. Polecam,za podobne złotnik w moim mieście wziąłby z 300 złotych więcej.

Ewelin5 z forum gazety.pl ostrzega jednak (wpis ze stycznia tego roku: „my kupiliśmy obrączkę która miała być ze złota, a nie była!! Założyliśmy spór na allegro, który nie został rozstrzygnięty. Allegro nie odda nam pieniędzy gdyż jak określiło nie jest stroną w sprawie. Sprawa jak na razie toczy się przed sądem.

Pojazd ślubny: super limuzyna, stara gablota, a może bryczka czy kareta?

Przed parą młodą trudny dylemat – czy pojechać do ślubu konną bryczką, zabytkowym autem czy własnym samochodem. W zależności od weselnego budżetu możemy wynająć auto, o jakim zawsze marzyliśmy, ale musimy wiedzieć, że jest to dość kosztowne przedsięwzięcie. Gdy mamy ograniczony budżet, a chcemy pojechać do ślubu czymś oryginalnym i jednocześnie zaskoczyć weselnych gości, warto wynająć bryczkę konną – zachęca portal samochody-weselne.pl.

Wynajęcie samochodu lub bryczki czy karety zależy od przyjętego zakresu usługi – można go wynająć (oczywiście z szoferem) na godziny i cena kształtuje się, jak informuje portal targ-weselny.pl od 50 do 300 zł za godzinę, albo można wynająć pojazd bez limitu czasu – cena wyniesie od 400 do 3 tys. zł, podaje ten portal.

Za bryczkę, powóz lub karetę, jak wynika z cennika portalu ślubnego weselezklasa.pl, zapłacimy albo od kilometra przejechanego - 2 zł/km, od godziny – 300 zł za godzinę w karecie lub 600 - 1500 zł za wynajem powozu lub karety na całą ceremonię. Tutaj najwyższe ceny są w województwie mazowieckim.

Koszt pojazdu: wynajęcie (za godzinę): 50 - 300 zł; wynajęcie (bez limitu czasu): 400 - 3000 zł; dekoracja: 50 - 250 zł. Dane: portal targ-weselny.pl.

Do tego dekoracja samochodu

Jak piszą właściciele firmy wynajmującej pojazdy ślubne: „Gdy przygotowania ślubne trwają pełną parą należy dokładnie przemyśleć sposób dekorowania samochodu, którym zamierzamy dostać się do Kościoła lub Urzędu Stanu Cywilnego. Warto jednak zwrócić uwagę, aby dekoracja samochodowa była estetyczna i podobna do bukietu Panny Młodej.

Współcześnie najpopularniejszym motywem dekoracji ślubnej na samochodzie są motywy graficzne w kształcie obrączek, serca czy określonych kompozycji kwiatowych - piszą na samochody-weselne.pl.

Ważnym elementem wyróżniającym samochód pary młodej jest rejestracja. I tu również jest wiele opcji do wyboru. Od klasycznych napisów „Młoda Para” poprzez imiona młodych, po rejestracje tworzone na życzenie w stylu „Kicia i Misio”.