Gabinet Bojko Borysowa ograniczył deficyt budżetowy do jednego procenta PKB. Jednak wybuch ulicznych protestów na początku roku z powodu wysokich rachunków za energię doprowadził do dymisji rządu. Znana historyk i socjolog profesor Iskra Baeva przyznaje w rozmowie z IAR, że raport unijnych urzędników dla samych Bułgarów nie jest żadnym zaskoczeniem. Wykładowca Uniwersytetu w Sofii przyznaje, że przez długi czas rząd przekonywał, że Bruksela popiera ich plany oszczędnościowe."

Powtarzali, że Unia nas chwali, ale patrzyli tylko na wskaźniki ekonomiczne. W skali mikro dla większości Bułgarów reformy były katastrofą." - tłumaczy profesor Iskra Baeva. 

Unijny raport potwierdza, że rachunki za prąd są jednym z większych wydatków Bułgarów. Badania wykazały, że 85 procent gospodarstw domowych miesięczne dochody przeznacza tylko i wyłącznie na podstawowe wydatki i opłaty.

Z kolei połowa Bułgarów jest zagrożona ubóstwem. Średnie zarobki nie przekraczały pod koniec ubiegłego roku 400 euro, a 22 procent zatrudnionych dostawało pensję minimalną czyli niespełna 160 euro.