Na wspólnej konferencji prasowej z premierem Estonii Andrusem Ansipem Tusk powiedział, że Polsce szczególnie imponuje to, jak Estonia, jej rząd i premier poradzili sobie z kryzysem. Dodał, że "sukces euro w Estonii jest także znakomitym przykładem dla całego regionu. Na pewno Polska i inne państwa aspirujące do Euro będą brać przykład z Estonii" - powiedział premier wyrażając nadzieję, że estońska droga doprowadzi do sukcesu. Zdaniem Donalda Tuska, Estonia jest najlepszym w Europie przykładem, jak sobie radzić w trudnych czasach.
Premier dodał, że dzisiejsze rozmowy potwierdziły, iż relacje polsko-estońskie są wzorowe. We wszystkich sprawach, które poruszono, obie strony mają wspólne poglądy i interesy. Polska i Estonia opowiadają się za Europą konkurencyjną, mogącą współzawodniczyć z każdym - powiedział premier Tusk. Duży wpływ na to ma polityka energetyczna, dzięki której ceny energii w Europie nie powinny być znacząco wyższe, niż w innych częściach świata. 

Odpowiadając na pytania dziennikarzy Donald Tusk powiedział, że będzie chciał rozwiązać fałszywy dylemat: czy energetyka jądrowa, czy gaz z łupków. Ważna jest bowiem dywersyfikacja źródeł energii. Problemem jest, zdaniem szefa rządu, ocena możliwości finansowych inwestycji w energetyce. Tusk podkreślił, że w czasie kryzysu nie można tworzyć fałszywej alternatywy: wzrost albo oszczędności. Polska i Estonia starają się godzić te wartości - powiedział Donald Tusk. Premier dodał, że w Polsce nie ma dyskusji, czy wejść do strefy euro, ale kiedy to zrobić. Rząd pracuje nad tym, aby przyjęcie euro było w stu procentach bezpieczne. Dlatego Polska wnikliwie obserwuje to, co dzieje się w Estonii i na Słowacji, będzie też obserwować sytuację na Łotwie. Premier Tusk podkreślił, że w strefie euro jedne kraje radzą sobie z kryzysem lepiej, a inne gorzej. 

Premier Estonii Andrus Ansip powiedział, że jest szczęśliwy, mogąc gościć swego kolegę i przyjaciela, Donalda Tuska. Dodał, że stosunki estońsko-polskie zawsze były bardzo dobre, a obecna wizyta przyczyni się do ich dalszej poprawy. Premier Ansip powiedział, że w czasie spotkania poruszono sprawę unijnej polityki spójności. Dużą rolę w jej wypracowaniu odegrała Polska, za co bardzo jej dziękujemy - podkreślił premier Estonii. Poruszono też problemy związane z energetyką. Poglądy obu stron były bardzo zbliżone. Premierzy obu państw rozmawiali także o Partnerstwie Wschodnim i o Ukrainie wyrażając pragnienie, aby przybliżyła się ona do struktur europejskich. Premier Ansip dodał, że także współpraca obronna obu państw układa się bardzo dobrze. Podziękował przy tym za udział Polski w obronie przestrzeni powietrznej Estonii. Premier Tusk zapewnił, że polskie lotnictwo jest gotowe nadal uczestniczyć w tej misji