Na jakich warunkach Cypr dostanie międzynarodową pożyczkę - to próbują ustalić w Brukseli ministrowie finansów strefy euro. Eurogrupa od prawie ośmiu miesięcy zajmuje się wnioskiem rządu w Nikozji o przyznanie pomocy finansowej, a ten alarmuje, że we maju może mu zabraknąć pieniędzy na wypłatę pensji i emerytur.

Ponad 17 miliardów euro - szacuje się, że tyle pieniędzy potrzebuje Cypr, pogrążony w recesji, którego banki poniosły straty w wyniku greckiego kryzysu.

Kwota wydaje się być niewielka w porównaniu z innymi krajami - Grecja dostała do tej pory 240 miliardów euro, po kilkadziesiąt miliardów euro otrzymały Portugalia, Irlandia i Hiszpania, ale pożyczkodawcy nie są tak chętni, by wspierać kolejny kraj. Niemcy na przykład przygotowują się już do wyborów parlamentarnych i zwlekają z decyzją, Francja natomiast uważa, że nie można dłużej czekać w obawie przed negatywną reakcją rynków finansowych.

„Wymienimy się na tym spotkaniu opiniami na temat sytuacji na Cyprze, by możliwie szybko podjąć decyzję, ale nie zapadnie one jeszcze teraz” - powiedział przed spotkaniem francuski minister finansów Pierre Moscovici.

Niemcy już wcześniej zażądały, by najpierw niezależna firma sprawdziła, czy rząd w Nikozji skutecznie walczy z praniem brudnych pieniędzy. Do ustalenia jeszcze pozostaje sposób przeprowadzenia prywatyzacji i ewentualna decyzja, by to prywatni inwestorzy ponieśli straty przy redukowaniu części długu.