Główny ekonomista banku Nordea Piotr Bujak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że polska gospodarka jeszcze nie jest gotowa do zmiany waluty, ale ze względów politycznych warto ten temat poruszać. Pozostawanie Polski poza strefą euro i brak zainteresowania tematem oznaczałby pozostanie na peryferiach najważniejszych europejskich wydarzeń - wyjaśnił.

Piotr Bujak uważa, że do przyjęcia euro potrzebne jest nie tylko spełnienie wymagań dotyczących stanu polskiej gospodarki, ale także przekonanie społeczeństwa do zmiany waluty. Ekspert dodaje, że w czasie kryzysu trudno na takie poparcie liczyć.

"Jednak wraz z poprawą sytuacji ekonomicznej w Europie nastawienie Polaków wobec europejskiej waluty będzie się zmieniać" - podkreśla.

Posiedzenie Rady Gabinetowej to nie jedyna debata dotycząca wejścia do strefy euro. Cykl spotkań na ten temat rozpoczął już Narodowy Bank Polski, a na piątek zaplanowano w ministerstwie finansów debatę z udziałem między innymi szefa resortu Jacka Rostowskiego oraz prezesa NBP Marka Belki.