Jacek Rostowski przekonuje, że pakt fiskalny jest korzystny dla Polski. Na ten temat informację w Sejmie przedstawia Donald Tusk.
Reklama

Minister finansów powiedział dziennikarzom, że przyjęcie paktu fiskalnego daje nam znaczące uprawnienia przy przebudowie strefy euro. Jego zdaniem, jest to wielkie osiągnięcie i wyróżnienie. Dodał, że chcemy aby nasz głos był słuchany w Unii Europejskiej i miał wpływ na jej kształt.

Pakt fiskalny, nad którym będą dziś debatowali posłowie, zaostrza reguły budżetowe w Europie, by uchronić ją przed kryzysem.

Pakt wszedł w życie w styczniu, bo ratyfikowało go 12 z 17 państw strefy euro. Jest obowiązkowy dla krajów ze wspólną walutą i otwarty dla tych, które jej nie mają. Z całej Unii do umowy nie przystąpiły tylko Czechy i Wielka Brytania.

Pakt fiskalny narzuca ściślejszą dyscyplinę finansową, wprowadza między innymi regułę wydatkową. Kraje, które go ratyfikowały, muszą trzymać w ryzach budżety, w przeciwnym razie grożą im sankcje. Wiele zapisów paktu jest już w innych unijnych przepisach, ale założenie było takie, by przywrócić wiarygodność strefie euro i całej Unii.