To kolejny etap modernizacji polskiego wojska. W powstającym w Tarnowie wojskowym centrum badawczo-rozwojowym modernizowane będą m.in. karabiny maszynowe używane przez polska armię. Na celowniku konstruktorów znajdują się karabiny wyborowe Alex i Tor oraz karabiny kalibru 12,7 mm.

Należące do Grupy Bumar Zakłady Mechaniczne z Tarnowa to jedna z rodzimych firm zbrojeniowych. Polscy żołnierze używają wyprodukowanych przez nią karabinów wyborowych Alex i Tor, zestawów przeciwlotniczych ZU-23, 60-milimetrowych moździerzy oraz uniwersalnych karabinów maszynowych. Tych ostatnich ZM z Tarnowa sprzedały polskiej armii najwięcej, bo ponad tysiąc sztuk. Są w nie uzbrojeni żołnierze piechoty. Wyposażono w nie również kołowe transportery opancerzone Rosomak i czołgi PT-91 Twardy - informuje portal polska-zbrojna.pl.

Karabinek 7,62 mm: modułowy i bardziej ergonomiczny

– Konstruktorzy mają pracować nad tym, by karabiny maszynowe kalibru 7,62 mm były bardziej ergonomiczne dla użytkownika. Ta broń będzie się składać z modułów, pozwalających zastosować te same podzespoły dla różnych wersji, przeznaczonych dla piechoty, desantu czy wyposażenia czołgów oraz bojowych wozów piechoty.

Karabin 12,7 mm: najbardziej szybkostrzelny karabin na świecie

Karabin kalibru 12,7 mm po modernizacji ma się stać najbardziej szybkostrzelnym i najlżejszym tego typu na świecie. Szybciej będzie także strzelał granatnik automatyczny kalibru 40 mm; łatwiej też będzie go obsługiwać – zapowiada wiceprezes Zakładów Wojciech Gruszecki.

Jak czytamy na portalu polska-zbrojna.pl, Centrum Badawczo-Rozwojowe powinno rozpocząć pracę już pod koniec roku.

Zakłady poszukują specjalistów

Krzysztof Jagiełło, prezes Zakładów Mechanicznych, wyjaśnia, że ruszył już proces rekrutacji nowych pracowników. – Chcemy zatrudnić konstruktorów: elektroników i mechaników. Szanse na przyjęcie do pracy mają także technolodzy i operatorzy centrum obróbczego CNC – mówił. Dodał, że firma będzie starała się ściągnąć najlepszych specjalistów z rynku.