- Rada Polityki Pieniężnej (RPP) będzie kontynuowała politykę małych kroków i obniży stopy procentowe ponownie o 25 pb na kończącym się dziś posiedzeniu, uważają analitycy ankietowani przez agencję ISBnews. Warto podkreślić, że jeszcze kilka tygodniu temu analitycy byli podzieleni: część spodziewała się przerwy w obniżkach i powrotu do cięć dopiero w marcu.

Dziś jednak słabe dane z realnej gospodarki (m.in. PKB za IV kw. 2012 r. szacowany na 0,8-1,0% r/r, przy pierwszym od lat spadku konsumpcji prywatnej), a także wyjątkowo niska inflacja (która spadła poniżej celu NBP po raz pierwszy od 2,5 roku) skłaniają wszystkich do oczekiwania czwartej z rzędu obniżki stóp procentowych - już w tym tygodniu.

Ośmiu ekonomistów uwzględnionych z zestawieniu ISBnews spodziewa się obniżki o 25 pb w lutym - do 3,75% w przypadku głównej stopy referencyjnej. Pozostają oni jednak podzieleni co do dalszej ścieżki luzowania polityki pieniężnej, choć przeważają opinie, że na koniec cyklu podstawowa stopa wyniesie od 3,00% do 3,50%.

Dwudniowe posiedzenie RPP rozpoczęło się we wtorek, a decyzja zostanie ogłoszona najprawdopodobniej w środę we wczesnych godzinach popołudniowych.