Kolejna manifestacja w portugalskiej stolicy. Tym razem lizbończycy będą dziś protestować przeciwko działaniom Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Demonstrację /19.00/ przed siedzibą MFW w Lizbonie organizują aktywiści z Platformy 15 Października - niezależnego ruchu, który w 2011 roku zgromadził na ulicach całego kraju setki tysięcy Portugalczyków sprzeciwiających się antykryzysowej polityce rządu.

Krytykują oni Fundusz za niedawny raport, w którym organizacja ta domaga się od Lizbony jeszcze większych oszczędności. Platforma 15 Października podkreśla, że już tegoroczny budżet doprowadził do ubóstwa tysiące osób, a kolejne antykryzysowe cięcia uderzą w kolejne grupy. "Nasuwa się oczywiste pytanie: kto tutaj w ogóle rządzi? MFW? Kto decyduje o naszych wynagrodzeniach? Bankierzy? Dość! Przyszedł czas na to, by wyrzucić stąd rząd i Międzynarodowy Fundusz Walutowy!" - między innymi te słowa możemy przeczytać w manifeście nawołującym do udziału w demonstracji.

Lizbona realizuje obecnie pod okiem MFW, Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego restrykcyjny plan oszczędności i reform. W zamian otrzymała pożyczkę w wysokości 78 miliardów euro.