Wymiana walut, tak samo jak miało to wcześniej miejsce ze wszystkimi innymi usługami finansowymi, przenosi się powoli do sieci Internet. Kantory internetowe wykorzystały istniejącą niszę.

Kantory internetowe wykorzystały istniejącą niszę. W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o ich konkurencyjności wobec tradycyjnych kantorów. W zasadzie, poza siedzibą, nie różnią się niczym specjalnym od swoich realnych odpowiedników, działają również na tych samych zasadach. Największa ich liczba powstała po wejściu w życie ustawy antyspreadowej. Dzięki niej każdy kredytobiorca, który zaciągnął kredyt w obcej walucie mógł podpisać z bankiem odpowiedni aneks do umowy i zacząć spłacać raty stosowną walutą, nie ponosząc z tego tytułu dodatkowych kosztów. Klienci docenili przede wszystkim bardzo atrakcyjne kursy, po których mogą wymienić walutę. Pod koniec 2012 roku z kantorów internetowych korzystało kilkanaście procent klientów banków, można jednak zaobserwować stały trend wzrostowy tego zjawiska. Nie tylko kredytobiorcy, którzy spłacają kredyt w walucie obcej są klientami kantorów w sieci. W ostatnim czasie można zaobserwować coraz większe zainteresowanie transakcjami w kantorach internetowych również ze strony właścicieli małych i większych firm, zwłaszcza tych, które eksportują bądź importują produkty z zagranicy, przez co muszą prowadzić rozliczenia w obcej walucie.

Skorzystanie z usług, które oferują kantory internetowe jest niezwykle łatwe i bezpieczne. Wystarczy wybrać odpowiedni kantor online i dokonać w nim rejestracji podając wszystkie dane, które będą potrzebne do przeprowadzania transakcji. Będą to m.in. numery rachunków: złotowego oraz walutowego, a także dane teleadresowe. Nie ma konieczności podpisywania żadnych dodatkowych umów, wystarczy zwykła akceptacja regulaminu. Następnie należy zasilić swoje konto w serwisie i od tego momentu można już zacząć wymieniać walutę. Najlepsze kantory internetowe nie przetrzymują jednak środków klientów na swoich rachunkach, zwalniając walutę niezwłocznie po zaksięgowaniu wpłaty. Podczas rozpoczętej transakcji, klient posiada ściśle określony czas, w którym ma zagwarantowany wybrany kurs, musi w tym okresie dokonać przelewu. Ograniczony czas wynika z faktu, że kursy walut aktualizowane są niemal co chwilę. Powszechnie stosowaną praktyką jest całkowicie bezpłatna rejestracja, nie pobieranie prowizji i opłat za realizowane transakcje, czy darmowe przelewy, które wynikają z faktu, że coraz częściej kantory online posiadają konta w większości działających banków, co umożliwia wykonywanie wszelkich transferów pieniężnych na zasadach darmowych przelewów wewnętrznych. Kantor internetowy zarabia zazwyczaj jedynie na marży, która jest wliczona w kurs.

Kantory w sieci przewyższają tradycyjne kantory prawie pod każdym względem, nie tylko ekonomicznym, choć to głównie z ich powodów są wybierane. Klient może wymienić walutę po bardzo atrakcyjnym kursie, który tylko nieznacznie przewyższa kursy międzybankowe. Wszystkie transakcje odbywają się w formie elektronicznej, dlatego klienci unikają ryzyka otrzymania fałszywych banknotów. Korzystanie z kantorów internetowych jest bardzo wygodne i opłacalne w przypadku kredytów hipotecznych, gdy klient samodzielnie kupuje walutę. Może spłacać raty bez konieczności wychodzenia z domu.

Wielu klientów obawia się o bezpieczeństwo transakcji dokonywanych w Internecie. Aby uniknąć niepotrzebnego ryzyka, należy wybierać tylko te kantory, które działają na rynku już od pewnego czasu oraz posiadają pozytywne opinie na forach internetowych. Najlepsze z nich stosują wyłącznie najnowocześniejsze zabezpieczenia IT, dzięki którym ryzyko utraty poufnych informacji jest znikome.

Korzystanie z usług kantorów internetowych powinno stać się coraz bardziej powszechne. Coraz więcej ludzi zaczyna doceniać korzyści płynące z wymiany walut poprzez Internet, gdzie w szybki, skuteczny i co najważniejsze niezwykle opłacalny sposób można kupić lub sprzedać walutę. Cieszą się one coraz większą popularnością. Systematycznie przybywa klientów korzystających z ich usług, m.in. dzięki temu, że znacznie usprawniła się procedura wymiany, a całkowity czas jej realizacji zależy w większości przypadków jedynie od czasu, jaki jest potrzebny do zaksięgowania środków w banku.