Fundusze hedżingowe podniosły stawki na surowce w największym stopniu od sześciu miesięcy, gdyż przyspieszenie tempa rozwoju gospodarczego na świecie, od Chin po USA, wypycha w górę ceny już siódmy tydzień z rzędu.

W tygodniu zakończonym 22 stycznia inwestorzy zwiększyli długie pozycje i opcje o 11 proc. do 758048 kontraktów, czyli najwięcej od 3 lipca – wynika z danych Amerykańskiej Komisji ds. Handlu Kontraktami Surowcowymi. Stawki na ropę naftowę osiągnęły najwyższy poziom od czterech miesięcy, podczas gdy soja wspięła się najbardziej od marca zeszłego roku. Z kolei bawełna cieszy się największym powodzeniem wśród inwestorów od lutego 2011 roku.

Wartość globalnych akcji wzrosła w tym miesiącu o przeszło 2,2 bln dolarów. Produkcja przemysłowa w Chinach rośnie w najszybszym tempie od dwóch lat, a indeks wiodących wskaźników gospodarczych USA podskoczył w grudniu najwyżej od trzech miesięcy. Także niemiecka gospodarka, największa w Europie, zaczyna wykazać oznaki odrodzenia – stwierdza raport Budnesbanku.

„Mamy zdecydowanie do czynienia z sygnałami przyspieszenia globalnego wzrostu” – mówi Chad Morganlander, menedżer funduszu w Stifel Nicolas & Co. z New Jersey – „Nastroje inwestorów dalej zmieniają w stronę stawek na wzrosty cen surowców”.

Od początku stycznia indeks S&P GSCI Spot, monitorujący zachowania 24 podstawowych surowców, wzrósł o 2,4 proc., zmierzając w kierunku największego miesięcznego zysku od sierpnia.

Stawki na wyższe ceny ropy naftowej podskoczyły o 15 proc. do 205903 kontraktów, najwięcej od połowy września. W poniedziałek kontrakty na marzec wzrosły na nowojorskiej giełdzie NYME do 95,91 dolarów za baryłkę Z kolei stawki na złoto wzrosły o 8,1 proc. do 107496 kontraktów, a na srebro – o 18 proc. do 26336 kontraktów. Długie pozycje na pallad podskoczyły o 14 proc. do 18972 kontraktów, najwięcej od 2009 roku.