Europejski Bank Centralny uważa, że banki komercyjne zwrócą mu znacznie więcej kredytów z trzyletniej transzy pożyczek niż prognozowali ekonomiści. Pierwsze spłaty miałyby rozpocząć się już w przyszłym tygodniu.

278 instytucji finansowych przekaże 30 stycznia na konto EBC 137,2 mld euro - stwierdza piątkowy komunikat banku z siedzibą we Frankfurcie. Ekonomiści ankietowani przez agencję Bloomberg wskazywali natomiast na wyraźnie mniejszą kwotę 84 mld euro. Pierwsza runda trzyletnich pożyczek wyniosła 489 mld euro.

EBC wtłoczył rok temu na rynki finansowe dwie transze tzw. długoterminowych operacji refinansowych, LTRO, w łącznej kwocie ponad 1 bilion euro po tym, jak banki przestały sobie nawzajem udzielać pożyczek z powodu kryzysu zadłużeniowego w Europie. Według jednej z opcji banki mogą zwrócić kredyty już po roku z odsetkami na poziomie podstawowej stopy procentowej EBC. Chociaż najnowsze dane mogą świadczyć o kondycji banków wobec sygnałów zanikania kryzysu zadłużeniowego, ekonomiści ostrzegają, aby nie wyciągać z tego faktu zbyt daleko idących wniosków.

“Musimy poczekać na wyniki trzymiesięcznych aukcji. Tylko wtedy dowiemy się czegoś więcej, bo być może banki przejdą z trzyletnich pożyczek na kredyty trzymiesięczne” – mówi Jueregen Michel, główny ekonomista ds. strefy euro w Citigroup w Londynie.

Reklama

EBC nadal umożliwia bankom pożyczanie tyle pieniędzy, ile potrzebują na podstawie zastawów na okresy jednego tygodnia, jednego miesiąca i trzech miesięcy.

Cześć ekonomistów jest zdania, że te możliwości obniżają wagę spłaty trzyletnich pożyczek.

Ewald Nowotny, członek rady EBC uważa, że wcześniejsze spłaty kredytów należy uznać za „pozytywny sygnał”.

Perspektywa wcześniejszej spłaty pożyczek przez banki i wydrenowania systemu z pieniędzy wypchnęła w górę stopy procentowe na rynkach futures. Stopa trzymiesięcznych kontraktów Euribor, wygasających w grudniu 2013 roku, wzrosła już w zeszłym tygodniu do 0,54 proc., najwięcej od lipca i wobec stawki 0,23 proc. na początku roku. Dzisiaj wspięła się ona do 0,51 proc. w porównaniu z wczorajszą stawką 0,42 proc.