Prezydent Komorowski chce aby do 2015 roku Polska spełniała kryteria wejścia do strefy euro

21.01.2013, 20:44; Aktualizacja: 21.01.2013, 21:22
Bronisław Komorowski.

Bronisław Komorowski.źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Michele Tantussi

Do 2015 roku Polska powinna spełnić kryteria wejścia do strefy euro. Tak uważa prezydent Bronisław Komorowski, który w wywiadzie dla TVP1 podkreślił, że jest to warunek tego, by w ogóle rozmawiać o wprowadzeniu euro w naszym kraju.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:IAR
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (8)

 • Ocalały z watahy(2013-01-21 21:07) Zgłoś naruszenie 00

  Chyba myślał o swoim rublu, ale jak zwykle gafa!

  Odpowiedz
 • Ocalały z watahy(2013-01-21 21:13) Zgłoś naruszenie 00

  A z jakiego powodu możliwośc dodawania komentarzy została mi zablokowana?

  Odpowiedz
 • marek(2013-01-21 21:27) Zgłoś naruszenie 00

  Komunikat - Waloryzacja
  3 stycznia wysłaliśmy do mediów w Polsce komunikat dotyczący decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie kwotowej waloryzacji rent i emerytur, na którą my, Partia Emerytów Rencistów RP się nie zgadzamy.

  Oto treść:


  Uzasadniając wyrok, Andrzej Rzepliński przypomniał, że "zabezpieczenie społeczne, w tym świadczenia emerytalno-rentowe, są gwarantowane przez konstytucję, a ich formę w całości określa ustawodawca". Oznacza to - podkreślił - że "ustawodawca ma znaczną swobodę w kształtowaniu mechanizmu waloryzacji i może wybrać sposób optymalny do bieżących potrzeb".


  Sędzia podkreślił jednocześnie, że państwo, oprócz zapewnienia obywatelom zabezpieczenia społecznego, musi uwzględniać sytuację gospodarczą w kraju, szczególnie teraz, w czasie kryzysu. "Wynika to z konstytucyjnej zasady równowagi budżetowej państwa, od której zależy zdolność kraju do rozwiązywania odległych w czasie interesów różnych pokoleń" - wyjaśnił Rzepliński.


  Pięciu sędziów Trybunału zgłosiło jednak zdania odrębne. Byli to: Zbigniew Cieślak, Maria Gintowt-Jankowicz, Mirosław Granat, Marek Kotlinowski oraz Marek Zubik.


  Sędzia Maria Gintowt-Jankowicz stwierdziła, że "waloryzacja kwotowa narusza zasadę równości wobec prawa i zaufania obywateli do państwa". Wskazywała, że 71 zł, czyli kwota, o którą zwaloryzowano tegoroczne emerytury i renty, nie jest tak naprawdę waloryzacją, lecz jedynie dodatkiem do tych świadczeń. Podobnego zdania był sędzia TK Zbigniew Cieślak.


  Partia Emerytów Rencistów Rzeczypospolitej Polskiej (PER RP) kategorycznie stwierdza, iż orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w przedmiotowej sprawie łamie zapisy Konstytucji, powoduje, iż miliony emerytów i rencistów straciło zaufanie do Polski jako państwa prawa. Orzeczenie to zaprzecza innemu orzeczeniu sprzed 10 lat w takiej samej sprawie.


  Orzeczenie TK powoduje, iż wśród emerytów niepotrzebnie zaostrzają się podziały między tymi, którzy zyskali na podwyżce kwotowej, a tymi, którzy stracili. PER RP stwierdza, iż najniższe emerytury powinny być w sposób znaczący podnoszone, jednak nie można tego czynić łamiąc prawo i zabierając część świadczeń tym, którym się słusznie one należą.


  PER RP kategorycznie protestuje przeciwko językowi uzasadnienia niniejszego orzeczenia. Powoływanie się na kryzys i w związku z tym zgodne z prawem zabieranie najbiedniejszym środków do życia, świadczy o pogardzie, braku szacunku i kompletnego niezrozumienia sytuacji, w jakiej znajdują się miliony emerytów i rencistów w Polsce. Takie uzasadnienie jest niedopuszczalne, gdyż równie dobrze można stwierdzić, iż w związku z kryzysem należy w sposób zdecydowany poobniżać wynagrodzenia tym sędziom TK, którzy podpisali się pod takim uzasadnieniem. Nie do przyjęcia jest uzasadnienie TK, które stwierdza, że rząd może właściwie w dowolny sposób kształtować sposób i wysokość rewaloryzacji świadczeń emerytalnych i rentowych. Pojęcie kryzysu jest względne, może ten kryzys wynika głównie z jak najgorszego rządzenia Polakami, może Ci co mogą w dowolny sposób określać wysokość świadczeń sami są winni w dużej mierze zaistniałemu kryzysowi.


  PER RP pragnie wyrazić swój szacunek i słowa uznania dla tych sędziów TK, którzy nie są dyspozycyjni wobec rządu sprawowanego przez PO i PSL i rozumiejąc, że prawo nie jest dla jednej partii, lecz ma służyć Państwu i Obywatelom, nie zgodzili się z pozostałymi dziewięcioma sędziami TK. Partia Emerytów Rencistów RP prosi wszystkich zainteresowanych i nie zgadzających się z orzeczeniem TK by na naszej stronie internetowej www.perrp.pl w zakładce forum podawali swoje nazwisko, imię i adres z poparciem wystąpienia naszej partii z odpowiednim wnioskiem do Europejskiego Trybunału w Strasburgu. Jednocześnie zwracamy się z gorącą prośbą do wszystkich prawników, którzy chcieliby pomóc nam w tej sprawie, jak i innych, o kontakt (kontakt na stronie PER RP).


  W imieniu PER RP

  Wojciech Kornowski

  Odpowiedz
 • Może lepiej byłoby gdyby p. prezydent(2013-01-22 09:18) Zgłoś naruszenie 00

  nie wypowiadał się na tematy na których się nie zna - wypowiedział się niezbyt fortunnie.

  Odpowiedz
 • Emerytka123(2013-01-22 09:37) Zgłoś naruszenie 00

  A z jakiego powodu ten artykuł, z którego przedruk miały media internetowe jak onet, wp, itd dziś około 6.00 rano (był dostępny), nagle znika - jest ukrywany z wszelkich portali również u Was. Czy dlatego, że byłaby lawina negatywnych komentarzy?
  Czy też również z powodu komentarza nr3 (marek) - przedruk z PER RP, który odsłania bolączki dzisiejszego dnia kilkumilionowej rzeszy Emerytów poszkodowanych waloryzacją 2012r. a Gazeta Prawna robi w tym temacie totalny UNIK? A może tak GP zajmie stanowisko wobec nowo powstałej organizacji emerytów i wesprze ich porada prawną - wszyscy tam u Was są młodzi? - nie ma przyszłych emerytów? Co do 'euro', to się już odbyło w 2012r. a teraz trzeba się zająć Panie Prezydencie tym problemem - "młodzi bez pracy i bez szans na godną emeryturę". Z pozdrowieniami...

  Odpowiedz
 • emeryt(2013-01-22 17:58) Zgłoś naruszenie 00

  wejscie do strefy euro jak zrownamy się z zarobkami-emeryturami jak w Niemczech lub Grecjii!!!

  Odpowiedz
 • azja(2014-05-07 14:49) Zgłoś naruszenie 00

  szczynukow won do putina!

  Odpowiedz
 • marss(2014-09-24 08:58) Zgłoś naruszenie 00

  Lobbing Komorowskiego do zmiany waluty jest złamaniem konstytucji, na którą przysięgał. Za takie przestępstwo tylko trybunał.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane