Amerykańska mennica, US Mint, wyprzedała zasoby srebrnych monet American Eagle i musiała czasowo zawiesić sprzedaż do uzupełnienia zapasów. Inwestorzy kupują bowiem rekordowe ilości srebra za pośrednictwem instrumentów pochodnych exchange-traded product, ETP.

Holdingi największego na nowojorskiej giełdzie funduszu iShares Silver Trust podskoczyły dwa dni temu do 571,6 ton i wyceniane są teraz na 584 mln dolarów.

Sondaż przeprowadzony przez agencję Bloomberg wśród analityków, traderów i inwestorów sugeruje, że cena srebra wzrośnie w tym roku o 27 proc. do 40,25 dolarów za uncję.

Globalne aktywa w srebrze na platformach ETP osiągnęły rekordową wartość 20,1 mld dolarów czemu towarzyszą kolejne zapowiedzi banków centralnych – od USA po Chiny – w sprawie podjęcia dalszych kroków dla wsparcia wzrostu gospodarczego. Bodźce zwiększają popyt na cenne metale, jako zabezpieczenie wobec szybko rosnącej inflacji oraz dewaluacji walut.

Ale także wzmocnienie gospodarek może sprzyjać srebru ponieważ 53 proc. metalu znajduje zastosowanie w najróżniejszych dziedzinach, od produkcji telewizorów po wytwarzanie baterii – przypomina Silver Institute.

Srebro - cenne aktywa i surowiec przemysłowy

„W przypadku srebra można odnieść korzyści w dwojaki sposób: jako zabezpieczenie aktywów oraz dzięki faktowi, że jest ono także surowcem przemysłowym” – mówi Frederique Dubrion, prezydent i szef inwestycyjny firmy Blue Star Advisors z Genewy, która zarządza aktywami w postaci metali i zasobów energetycznych – „Ze względu na pozytywny wydźwięk niektórych wskaźników ekonomicznych, zwłaszcza w USA, inwestorzy najpewniej prędzej zwrócą się w stronę srebra niż złota”.

Srebro w bezpośrednich dostawach wspięło się w tym roku w Londynie o 4,8 proc. w górę do 31,795 dolarów za uncję, przedłużając zeszłoroczny wzrost ceny metalu o 9 proc. Spośród czterech cennych metali jak dotąd w styczniu lepszy wynik osiągnęła tylko platyna, która podrożała o 9,9 proc. Dotychczasowy rekord srebra padł w kwietniu 2011 roku, kiedy za uncję metalu płacono 49,79 dolarów.

US Mint sprzedała w tym miesiącu 6,01 mln uncji srebrnych monet American Eagle, czyli najwięcej do stycznia zeszłego roku. W grudniu sprzedaż wyniosła 1,64 mln uncji. Produkcję monet najpierw wstrzymano w listopadzie 2009 roku z powodu wyczerpania zapasów metalu.

Przywrócono ją w maju 2011 roku ze względu na “bezprecedensowy popyt”. Podobno obecna przerwa w sprzedaży ma trwać najdłużej do końca stycznia.