Na otwarcie kilkudniowej dyskusji o stanie gospodarki światowej ma wystąpić premier Rosji Dmitrij Miedwiediew. Organizatorzy chcą w ten sposób zainicjować debatę na sposobami generowania stabilnego wzrostu. Wśród panelistów będą Christine Lagarde, dyrektor wykonawczy Międzynarodowego Funduszu Walutowego i prezes szwajcarskiego banku UBS Axel Weber – dowiedzieli się dzisiaj w Genewie dziennikarze. Wśród wiodących tematów Forum będą kwestie przywództwa w zaostrzających się warunkach rynkowych oraz wzmacniania odporności społeczeństw.

„Obserwujemy teraz znużenie globalizmem, a nawet narastający sprzeciw” – powiedział Klaus Schwab, założyciel Światowego Forum Gospodarczego – „Chcemy na nowo zdefiniować pojęcie globalnego powiernictwa”.

Podczas pięciodniowego spotkania luminarzy świata gospodarki, polityki i kultury, które rozpocznie się w Davos 23 stycznia, pojawi się około 50. szefów państw i rządów, w tym kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Swój udział w dorocznym Forum zapowiada ponad 1,5 tys. menedżerów i szefów firm, w tym Lloyd Blankfein, prezes Goldman Sachs i Jaimie Dimon, prezes największego amerykańskiego banku JPMorgan Chase & Co.