Wiarygodność kredytowa krajów Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) pozostanie stabilna w 2013 roku pomimo licznych zagrożeń, napisała agencja Moody's Investors Service w raporcie specjalnym.

"Pomimo znaczącego pogorszenia wiarygodności kredytowej bezpośrednio po kryzysie lat 2008-2009, ogólna jakość kredytowa regionu pozostaje w obszarze poziomów inwestycyjnych - ekwiwalent wynosi Baa3 - przy czym 8 z 15 ratingów suwerennych ma perspektywę stabilną, 2 mają perspektywę pozytywną i tylko 5 ma perspektywę negatywną" - głosi raport.

W grudniu ub.r. Moody's podtrzymał rating obligacji Polski na poziomie A2 ze stabilną perspektywą.

"W opinii Moody's, choć wzrost przyspieszy w 9 z 15 krajów CEE, aktywność gospodarcza pozostanie na obniżonym poziomie w regionie jako całości, zwłaszcza w porównaniu ze średnią wynoszącą 5,6% za lata 2004-2008. Moody's oczekuje, że produkcja w regionie CEE zwiększy się o 1,9% w 2013 r. wobec 0,7% w 2012 r." - czytamy dalej.

Oprócz kilku wyjątków, Moody's obecnie oczekuje, że większość krajów CEE odnotuje spadek inflacji w 2013 r., w oparciu o założenie agencji, że ceny energii ustabilizują się, oraz że w niektórych krajach aktywność gospodarcza będzie ograniczona, podała także agencja.