Jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy niszczy światową gospodarkę

autor: Jędrzej Bielecki11.01.2013, 07:04; Aktualizacja: 11.01.2013, 09:20
Szefowa MFW Christine Lagarde kontynuuje strategię Dominique'a Strauss-Kahna.

Szefowa MFW Christine Lagarde kontynuuje strategię Dominique'a Strauss-Kahna.źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Tomohiro Ohsumi

Międzynarodowy Fundusz Walutowy po raz pierwszy głośno przyznał się do popełnienia błędu . Do tej pory unikał rozliczania się z konsekwencji narzucanych przez siebie programów pomocowych, które przynosiły więcej szkód niż pożytku

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (23)

 • EWA(2013-01-11 08:04) Zgłoś naruszenie 00

  Wg książki "Od własnej kuli" trzech angielskich historyków, USA szczuły państwa europejskie do II wojny św., żeby rozruszać swoją gospodarkę, potem oskubały Wlk. Brytanię ze złota i kolonii za "pomoc". Widać, że skubanie innych weszło Amerykanom w krew. USA ciągle nabierają świat, że "walczą" o demokrację i wolność, a naprawdę w sposób brutalny - za pomocą wojen - walczą tylko o swoje interesy.

  Odpowiedz
 • Bardzo dobry artykul(2013-01-11 09:30) Zgłoś naruszenie 00

  Gratulacje dla Autora.

  Odpowiedz
 • Marcel(2013-01-11 09:43) Zgłoś naruszenie 00

  Ach, ten zły Fundusz! Daje pieniądze i stawia warunki ich wykorzystania. A przecież, skoro ma ich tak dużo, mógłby rozdawać je na prawo i lewo bez żadnych warunków;) A tak poważnie, nikt nie zmusza do korzystania z pieniędzy oferowanych przez MFW, tym bardziej, że organizacja ta to, jak wynika z artykułu, diabeł wcielony na usługach USA, ponosząca wyłączną winę m.in. za upadek Daewoo. Oczywiście skazanie ówczesnego prezesa Daewoo za defraudację miliardów dolarów na 10 lat więzienia przez koreański sąd to również sprawka Funduszu.

  Odpowiedz
 • bezpartyjny(2013-01-11 11:18) Zgłoś naruszenie 10

  Marcel poczytaj jakie procenty musiały oddawać zadłużane kraje i w jakim czasie (moim zdaniem celowo zadłużane - neokolonializm się kłania, inaczej w myśl praw kapitału , Kapitalizm mógłby upaść gdyby zabrakło dłużników).

  I jeszcze jedno Marcel, nie warto wychodzić przed szereg, skoro nawet sam MFW uważa, że narobił więcej szkody niż pożytku,
  pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • zbyszek(2013-01-11 12:07) Zgłoś naruszenie 00

  skoro pani lagarde przyczyniala sie do kryzysu to nalezy ja spuscic do kanalu bez odprawy czas aby wszyscy ponosili odpowiedzialnosc za to co robia

  Odpowiedz
 • advoce Bezpartyjny do Marcel(2013-01-11 12:09) Zgłoś naruszenie 00

  Piszesz jednoznacznie, że nikt nie zmuszał do korzystania z tych funduszy, jest to nie do końca prawda. Naciski polityczne to raz, naciski ekonomiczne i gospodarcze to dwa oraz naciski społeczne to trzy.

  Grupy wpływu prywatnych banków centralnych w tym MFW (mam na myśli Europę i UE bo tu żyję) są niewyobrażalnie duże i potrafią na określonym kraju wymusić prawie każdą decyzję. Wyjątki, np swego czasu Węgry potwierdzają tylko regułę.
  (pytając po ludzku- który z chorych na raka nie kupi najdroższego leku uzdrawiającego nawet za dorobek całego życia ? - każdy chce żyć)

  Ze szczegółami, o których piszesz n/t artykułu się zgadzam ale wąskość tego forum wyklucza rozwijanie tych wydarzeń, dlatego już kończę i
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • baca(2013-01-11 12:20) Zgłoś naruszenie 00

  Polecam artykuł - "Jak Niemcy za pomocą MFW w y d y m a l i Grecję i Portugalię " -Władze niemieckie po prostu ratowały swoje banki
  Teraz tworzy się coraz większe obciążenia dla obywateli różnych państw UE . Chyba najprościej byłoby obecnie zbankrutować.

  Ale widocznie nie do wszystkich docierało, czasem trzeba kawę na ławę wyłożyć jak baca baranom w rowie : ) wtedy dociera.

  Odpowiedz
 • dwunożny(2013-01-11 13:28) Zgłoś naruszenie 10

  Po profilu Pani Legarde wiadomo że będzie kontynuatorką polityki Pana Straus-Kahna.
  Jedyna nadzieja w chińsko-japońskiej walucie lub odcięcie się od Wall-Street.
  Dopóki będzie w finansach rządzić Soros et Bernanke i cała ta koszerna finansjera nic się zmieni...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Świetne ujecie(2013-01-11 15:14) Zgłoś naruszenie 00

  a ten numer z wtłoczeniem pieniadza światowego, który zawsze jest porządany przez wszystkich i mozna drukowac i kupowac jest naprawde niezły.

  Ale jeden kraj perfekcyjnie zarządzany nie dal się zrobic tylko sam zobił na szaro - to Chiny - które wyciągneły i gotowkę, i technologie i Fabryki ...

  I które moga kupić to wszystko razem.
  Jak to mówią...za darmo nic nie ma.

  Odpowiedz
 • dwunożny(2013-01-11 18:13) Zgłoś naruszenie 00

  POŻĄDANY pisze się tak - panie expercie od wtłaczania pieniędzy...

  Odpowiedz
 • teraz wiem dlaczego...(2013-01-11 18:23) Zgłoś naruszenie 00

  tak kurs Dolara spada...bo za dużo drukuja czy jak.

  Ale nawet gdyby drukowali 5 razy tyle to i tak za malo...bo ina Bialorusi każdy chce mieć garść Dolarów i murzyn w Afryce i eskimos na biegunie.

  Dolar spadnie ...jak kazdy napcha materac

  Odpowiedz
 • sig(2013-01-11 18:51) Zgłoś naruszenie 00

  EEEEEWA, co to znaczy: bandyckie przejmowanie rynku przez wykupywanie małych "firemek"? bardzo dziwaczne to jest... no co: nudząca się emerytka ?
  świat jest wolny, konkurencja zawsze konkuruje, a firmy nie zakłada się dla zabawy, ale żeby zarobić

  Odpowiedz
 • exa(2013-01-11 19:25) Zgłoś naruszenie 10

  W Polsce też mamy przykład złodziejskiej działalności MFW, nasz guru od finansów Rostowski wzioł pożyczkę z MFW oprocentowaną ma bodaj 8% , a na ochotnika bo my nie należymy do strefy EURO wpłacił kilka miliardów bez żadnego oprocentowania więc albo ten żydek jest tak głupi że nie wie co robi, albo co bardziej prawdopodobne mamy kolejny przekręt za któty będziemy płacić przez kilkadziesiąt lat

  Odpowiedz
 • forum@onet.pl(2013-01-11 21:14) Zgłoś naruszenie 00

  Pomieszanie z poplątaniem. Po pierwsze IMF nie pcha się tam gdzie panuje spokój i dobrobyt, tylko tam gdzie wybuchały pożary. Po drugie - socjaliści pokazali co potrafią w ZSRR i narodowosocjalistycznej III Rzeszy. Panom już dziękujemy.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Masonskie swiatowe bandyty i eurobandyty(2013-01-12 09:06) Zgłoś naruszenie 10

  Ibaju,baju ,a naiwni dalej wierza swiatowym masonskim bandytom,a "nasi" wspolbandyci jak najpredzej chca w pwlni sprzedac Polske tym bandytom za otrzymane i obiecane eurosrebrniki

  Odpowiedz
 • bezrobotny ekonomista(2013-01-12 13:56) Zgłoś naruszenie 10

  W 1998r. w TVP2 po północy był program BBC w którym MFW przyznał się do błędnej "pomocy" Tajlandii .Do tego czasu skrytykowanie MFW na wykładzie ekonomii dla studentów groziło wpisaniem ndst do indeksu a jeśli to samo uczyniło się w mediach groziło przyklejeniem łatki oszołoma i głupka.

  Odpowiedz
 • EWA(2013-01-13 08:15) Zgłoś naruszenie 00

  Do 18 - sig
  ekonomiczny sens jest taki:
  1. wielka instytucja państwowa BEZ PRZETARGU zmienia usługodawcę
  2. firma prywatna przejmuje po kolei fiormy terenowe, wykonujące do tej pory usługi
  3. kiedy firmy będą przejęte - firma prywatna będzie miała bazę materialną itd do świadczenia usług.
  4. jeśli firma przejmująca wydała kasę na przejęcie dotychczasowych usługodawców, to zastanów się czy: 1. zaproponuje ceny niższe? 2. żeby zwrócił się zainwestowany kapitał i zarobić, zaproponuje ceny wyższe ( a bedzie miała monopol!)
  I tak - wg mnie - wygląda konkurencja, wolność gospodarcza, prawo, i co tam jeszcze. Mnie - z ciekawości - interesuje tylko jeden szczególik - czy jako monopolista firma, która przejmie usługi będzie mogła "zmodyfikować" bazę danych dla dużej , państwowej instytucji?

  Odpowiedz
 • Adam(2013-01-13 10:52) Zgłoś naruszenie 00

  Wspieram Marcela w jego kampanii obrony MFW. MFW jest bankiem, jego kapitał pochodzi ze składek krajów członkowskich, np. Polski. A zatem podatnicy sie na to składają. MFW pożycza pieniądze krajom w kłopotach. Jakbyście prześledzili jakim to krajom pozyczał w przeszłości, to sie okaże, że w dużej części były to kraje PO OKRESIE LEWAROWANEGO WZROSTU - czyli kraje, które w poprzednich latach intensywanie sie rozwijały, ale dzieki pożyczanym pieniądzom. W tym czasie społeczeństwa tych krajów podwyższały swój stan posiadania oraz standard życia, ale tempo było większe niż na to "zasługiwali" poprawą produktywności, efektywności itp. Po kilku latach takiego pompowanego rozwoju zwykle nadchodzi załamanie koniunktury - jeśli kraj ma pecha i nieodpowiedzialne władze, to załamanie to przebiega boleśnie. I wtedy przychodzi taki kraj do doktora - MFW i prosi o pieniądze. A na to MFW mówi, ok damy wam (inni w tym czasie już nei pożyczaja temu krajowi ani grosza), ale musicie zacząć oszczędzać. A poza tym: musicie być bardziej konkurencyjni w skali świata (niższe pensje, większa i lepszej jakości produkcja), musicie zmniejszyc onciążenia socjalne itp. I CZY TO NIE JEST LOGICZNE?

  Odpowiedz
 • EWA(2013-01-13 11:15) Zgłoś naruszenie 00

  Adamie, przeczytaj jeszcze raz artykuł, albo przepisz, dla lepszego zrozumienia. A poza tym - wytłumacz, jak zwiększyć "konkurencję" poprzez niższe płace, gdy miejsca pracy wraz z technologiami zostały przeniesione do Chin. No, i wytłumacz, jak sfinansować nowe badania i technologie w "konkurencyjnych" w por. z Chinami cenach, cha, cha. Szczególnie, gdy w takiej UE funkcjonuje nadzwyczaj szkodliwa tzw. wspólna polityka rolna...

  Odpowiedz
 • Adam(2013-01-13 16:29) Zgłoś naruszenie 00

  Ewo, w przeciwieństwie do Ciebie, ja pisze na temat. Ty piszesz o jakiejś sytuacji - nie wiem czy prawdziwej, czy hipotetycznej, które NIE DOTYCZY MFW.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane