Międzynarodowy Fundusz Walutowy po raz kolejny obniżył tegoroczną prognozę dla światowej gospodarki. W Polsce nastąpi spowolnienie wzrostu. Umiarkowane przyspieszenie ma nastąpić w przyszłym roku.

"Globalna gospodarka jedzie na niskim biegu" - stwierdzają eksperci MFW. W tym roku wzrost gospodarczy na świecie ma wynieść 2,9 procent, czyli o 0,2 procent mniej niż w poprzedniej prognozie. W przyszłym roku nastąpi przyspieszenie do 3,4 procent. Stany Zjednoczone zanotują umiarkowany wzrost na poziomie 1,6 procent.

Jednak Europa nadal będzie znajdować się w recesji. To jeden z powodów spowolnienia gospodarczego Polsce. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego, tempo wzrostu gospodarczego w naszym kraju spadnie z 2 do 1,3 procent. W przyszłym roku polska gospodarka przyspieszy do 2,4 procent. Niestety bezrobocie nie będzie spadać i zarówno w tym, jak i w przyszłym roku utrzyma się na poziomie około 11 procent.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy stwierdza, że Polska ucierpiała nie tylko z powodu recesji w strefie euro, ale również z powodu wyczerpania potencjału wzrostu wewnętrznej konsumpcji. MFW ostrzega też, że jeśli Stany Zjednoczone nie podniosą limitu swojego zadłużenia, to obecne ożywienie gospodarcze może zamienić się w recesję