To zła wiadomość dla smakoszy złocistego trunku. Po raz pierwszy od dwóch lat analitycy branży handlowej zaobserwowali wzrost ceny piwa. Już w grudniu ubiegłego roku za litr piwa trzeba było zapłacić 5,15 zł.

Zdaniem Wojciecha Mrugalskiego z Kompanii Piwowarskiej wzrost cen piwa może świadczyć o tym, że część konsumentów częściej sięga po piwa z wyższej półki – pisze portalspozywczy.pl, cytujący badania opublikowane w Pulsie Biznesu.

Według specjalistów z branży wzrost cen spowodowany jest zmianą przyzwyczajeń polskich piwoszy – coraz więcej osób kupuje piwa Premium. Obecnie na sklepowych półkach trudno już jest znaleźć tradycyjny pasteryzowany full. Najczęściej, dzięki niewielkim browarom, można znaleźć na nich piwo niepasteryzowane, smakowe, za które trzeba więcej zapłacić. Stąd średnia cena kupowanego piwa wciąż rośnie.

Producenci przypominają również, że wzrost cen piwa wynika z rosnącej presji kosztowej gdyż rosną ceny surowców do produkcji piwa jak również ceny opakowań oraz koszty energii.