14 milionów kary dla nieuczciwych przedsiębiorców. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał firmy, które zawierały niedozwolone porozumienia i zmowy cenowe.

Najwięcej, bo prawie 14 milionów zapłaci firma Kronopol, która produkuje płyty drewnopodobne. Spółka ustalała z przedstawicielami i hurtowniami minimalne ceny sprzedaży produktów. W efekcie płyt wiórowych i pilśniowych, używanych w przemyśle meblowym, nie można było kupić taniej niż po uzgodnionej cenie minimalnej.

Podobne porozumienie zawarła firma Akuna Polska sprzedająca suplementy diety. Ta firma zapłaci blisko 160 tysięcy złotych.

UOKiK ukarał też korporacje taksówkowe z Grudziądza, które zawarły porozumienie cenowe. W zmowie uczestniczyło siedem firm, na sześć z nich nałożono karę o łącznej wysokości blisko 18 tysięcy złotych. Sankcji uniknął przedsiębiorca, który powiadomił UOKiK o praktyce.

Kary finansowej uniknęli też uczestnicy zmowy przetargowej na odbiór odpadów komunalnych w Białymstoku. Przetarg wygrały firmy Astwa i MPO, które założyły konsorcjum. UOKiK stwierdził jednak, że spółki nie współpracowały, a konsorcjum było fikcją, która miała pozwolić na utrzymanie dominującej pozycji na rynku. To pierwsza decyzja, kiedy Urząd uznał, że konsorcjum również może być ukarane za ograniczanie konkurencji na rynku.