Purchasing Managers’ Index (PMI), wskaźnik aktywności dla przemysłu opracowywany przez Markit Group wzrósł do 48,5 punktów wobec 48,2 punktów w listopadzie. To nawet więcej od mediany ocen na poziomie 48 pkt., szacowanej przez 13 ekonomistów w sondażu Bloomberga. Ale wynik poniżej 50 pkt zawsze wskazuje na spadek. 

HSBC, komentując odczyt PMI dla polskiego przemysłu przypomina, że zatrudnienie w grudniu spadło czwarty miesiąc z rzędu, podczas gdy PMI dla przemysłu Niemiec, głównego partnera handlowego Polski, obniżył się aż do 46 pkt.

„Dane z rynku pracy nogą stać się najważniejszym barometrem sytuacji gospodarczej w najbliższych miesiącach” – mówi Agata Urbańska, ekonomistka dla Europy Środkowej i Wschodniej w HSBC – „Jeśli wyniki z rynku pracy wykażą znaczne pogorszenie w pierwszym kwartale, może to doprowadzić do zdecydowanie stanowczej riposty decydentów”.

Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej jest wyznaczone na 8-9 stycznia. Zdaniem 22. ekonomistów ankietowanych przez agencję Bloomberg dojdzie do obniżki stóp procentowych o ćwierć punktu procentowego. Podstawowa stopa referencyjna, która wynosi obecnie 4,25 proc., była redukowana w listopadzie i grudniu każdorazowo o 0,25 proc.

Kurs złotego wobec euro utrzymuje się bez zmian na poziomie 4,0714 zł. Premie za dwuletnie obligacje rządowe wzrosły w środę do 3,208 proc. wobec 3,111 proc. z 31 grudnia.