"Administracja miejska bada obecnie możliwości stosowania obniżek podatków oraz ceł importowych. W porozumieniu z rządem Chin wyda odpowiednie rozporządzenia odnośnie warunków finansowych i lokalizacji strefy wolnocłowej" - głosi oficjalny komunikat lokalnego samorządu.
Plan został przyjęty z wielkim entuzjazmem przez szanghajskich biznesmenów, ale wkrótce po jego ogłoszeniu ich optymizm został ostudzony ograniczeniami oferowanego asortymentu towarów i małą liczbą dostępnych lokalizacji sklepów wolnocłowych - podaje agencja Xinhua.
Pozwolenie na zakup nieopodatkowanych towarów dopiero podczas wyjazdu z miasta ogranicza znacznie możliwości rozwoju handlowego miasta i obniża jego atrakcyjność jako centrum handlu międzynarodowego - powiedział zastępca burmistrza Szanghaju, Zhao Wen, lokalnej gazecie "Shanghai Daily".
Obecnie w Szanghaju są sklepy wolnocłowe na lotniskach i jeden w dzielnicy Jing'an, w których indywidualni klienci mogą robić zakupy w ciągu 6 miesięcy od powrotu z zagranicy.
Nowa strefa bezcłowa będzie oferowała możliwości zakupu turystom krajowym, bez potrzeby wyjeżdżania z kraju
Wytyczne rządowe zachęcają lokalny biznes do zakładania spółek handlowych, poprawienia infrastruktury i logistyki obiektów usługowych oraz uporządkowania spraw prawnych oraz zaostrzenia kontroli organów skarbowych w celu ustanowienia jasnych zasad funkcjonowania strefy wolnocłowej.
Wprowadzono również szczegółowe rozporządzenia zmierzające do uregulowania kodeksu pracy, wielkości i rodzaju inwestycji, funkcjonowania filii dużych przedsiębiorstw, zasad wsparcia dla firm wchodzących w międzynarodowe spory prawne, odprawy celnej, kontroli pozwoleń i licencji oraz promocji handlu elektronicznego.
"Następnym krokiem będzie szczegółowe określenie zasad działania przedsiębiorstw na terenie strefy bezcłowej i wyjaśnienie wszelkich wątpliwości dotyczących preferencyjnych warunków w niej działania" - powiedziała wiceprezydent miasta Yang Dinhua.
W 2009 r. chińskie władze centralne ogłosiły plan przekształcenia Szanghaju w wielkie centrum międzynarodowego handlu, jakim ma się stać to miasto około roku 2020.
Pierwsza strefa wolnocłowa powstała w sławnym kurorcie subtropikalnym w południowej części prowincji Hainan. W tamtejszych sklepach mogą robić zakupy turyści czasowo przebywający w tamtym regionie, bądź jego mieszkańcy, którzy wybierają się w podróż do innych części Chin.