Jak poinformował w piątek PKN Orlen, aneks do kontraktu, w ramach którego Mercuria Energy Trading dostarczy rurociągiem "Przyjaźń" do płockiego koncernu 3,6 mln ton ropy naftowej typu REBCO rocznie, będzie obowiązywać od 1 stycznia 2013 r. do 31 grudnia 2015 r.

PKN Orlen podał, że w określonych w aneksie sytuacjach dostawy ropy mogą być również realizowane drogą morską, czyli poprzez gdański Naftoport. Umowa z grudnia 2009 r. zawarta przez PKN Orlen z Mercuria Energy Trading w Genewie obowiązuje do końca grudnia 2012 r.

"W wyniku przeprowadzonych negocjacji z naszymi dotychczasowymi partnerami, zdecydowaliśmy się przedłużyć obowiązujący kontrakt na kolejne trzy lata. Utrzymujemy dobre warunki handlowe, co jest szczególnie istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw dla koncernu w tak trudnym otoczeniu rynkowym i niestabilnej sytuacji na rynku ropy" - powiedział, cytowany w komunikacie prezes PKN Orlen, Jacek Krawiec.

PKN Orlen podał, iż podpisanie umowy z Mercuria Energy Trading "nie kończy procesu kontraktacji umów długoterminowych" na dostawy ropy naftowej. "Kontynuujemy proces negocjacji z pozostałymi partnerami" - zaznaczył w prezes płockiego koncernu.

Po przedłużeniu umowy z Mercuria Energy Trading płocki koncern dysponuje dwoma umowami długoterminowymi na dostawy ropy naftowej do zakładu głównego spółki - drugi kontrakt, podpisany w 2011 r. z Souz Petrolium będzie obowiązywał jeszcze przez dwa kolejne lata.

PKN Orlen przypomniał, że spółki z Grupy Mercuria dostarczają ropę do zakładu głównego spółki - rafinerii i kompleksu petrochemicznego w Płocku - już od kilkunastu lat.