Obie firmy omawiają ostateczne warunki transakcji i jej ogłoszenie może nastąpić jeszcze w tym tygodniu, chociaż niewykluczone, iż finalizacja umowy zajmie więcej czasu – podały te same źródła. Sprzedaż dotyczy operacji Realu w Polsce, Rumunii, Rosji i na Ukrainie, ale wyłączona z niej jest działalność sieci w Turcji, jak również pewne nieruchomości.

Rzecznicy obu koncernów uchylili się od komentarzy.

Dyrektor wykonawczy Metro, Olaf Koch, który przejął stery w grupie na początku roku, zamierza skoncentrować działalność firmy na hurtowniach Cash & Carry oraz marketach Media-Saturn, handlujących elektroniką. Równocześnie zapowiedział on zredukowanie inwestycji w domy towarowe Kaufhof i sieć handlową Real. Spólka z Dusseldorfu obcięła w zeszłym miesiącu prognozy swego zysku w 2012 roku, twierdząc, że kryzys zadłużeniowy w Europie zaciążył na wynikach sprzedaży

Przychody Realu, na który przypada około 17 proc. całkowitej sprzedaży grupy Metro, spadły w zeszłym roku o 2,3 proc. do 11,23 mld euro.

Główny udziałowiec Metra, jeden z większych koncernów przemysłowych Niemiec - Franz Haniel & Cie – ogłosił w tym tygodniu plan redukcji pakietu akcji w firmie z obecnych 34,2 proc. do 30 proc. w okresie najbliższych 18 miesięcy.