Ukraina może się zdecydować na czasowe ograniczenie eksportu pod koniec listopada, podała agencja prasowa Unian, powołując się na ukraińskiego ministra rolnictwa Mykolę Prisiażniuka. Zwalnia także eksport zboża z Rosji – poinformowała w środę rosyjska Federacja Zbożowa.

„Nastroje na światowym rynku wskazują na tendencję wzrostową, wpieraną przez słabe perspektywy eksportu z regionu M. Czarnego i pogarszające się perspektywy dla surowca z półkuli południowej – Australii i Argentyny” – mówi Abak Ofon, analityk Standard Chartered. 

Pszenica w dostawach na marzec wzrosła o 0,4 proc. do 8,675 dolarów za buszel (60 funtów = 27,22 kg) na giełdzie towarowej w Chicago. Pszenica w Paryżu zmieniła się w niewielkim stopniu i handlowano nią w cenie 270 euro (344 dolarów) za tonę.

Dostawy pszenicy z Rosji, która w zeszłym roku była trzecim największym eksporterem ziarna po USA i Australii, wyraźnie zwalniają, gdyż wysokie ceny w kraju sprawiają, że eksport staje się nieopłacalny – mówi Arkadij Złoczewski, szef rosyjskiej Federacji Zbożowej.

“Bilans zbożowy u większości wiodących eksporterów jest nadal bardzo napięty” – ocenia francuska firma doradcza Agritel.

Tymczasem kukurydza w dostawach na marzec wzrosła w Chicago o 0,2 proc. do 7,3075 dolarów za buszel, soja w dostawach styczniowych staniała 0,4 proc. do 14,1325 dolarów za buszel.